Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lagar om ändring av lagar som har samband med genomförandet av Europeiska unionens förordning om återvinning av fartyg (RP 69/2017 rd): Ärendet har remitterats till miljöutskottet för betänkande.
Utskottet har hört
I propositionen föreslår regeringen sådana nationella bestämmelser om sjöfart, avfallshantering, miljöskydd, arbetarskydd och straff som behövs för genomförandet av Europeiska unionens fartygsåtervinningsförordning.
Fartygsåtervinningsförordningen omspänner hela livscykeln för större fartyg, från byggandet till nedmonteringen av dem. Förordningen syftar huvudsakligen till att fartyg när de upphört att vara i användning ska kunna nedmonteras på ett med tanke på miljöskyddet och arbetarskyddet lämpligt sätt i Finland, i Europeiska unionen eller i andra länder. Samtidigt säkerställs det att material från nedmonteringen omhändertas på ett korrekt sätt på plats både vid återvinningsanläggningen och annars.
Genom fartygsåtervinningsförordningen genomförs den internationella Hongkongkonventionen om säker och miljöriktig fartygsåtervinning, dock så att förordningen i vissa avseenden är striktare än konventionen.
Lagarna avses träda i kraft delvis så snart som möjligt, delvis vid en tidpunkt som föreskrivs genom förordning av statsrådet.
I propositionen utfärdas nationella bestämmelser om miljöskydd, arbetarskydd, avfallshantering, sjöfart och straff i anslutning till nedmontering av fartyg. Det handlar om de återstående bestämmelser som behövs för att genomföra EU:s fartygsåtervinningsförordning. Hittills har man genomfört artiklarna 13, 14 och 26 i förordningen. Artiklarna har genomförts genom ändringar i miljöskyddslagen och avfallslagen.
Genom fartygsåtervinningsförordningen genomför EU Hongkongkonventionen om säkerfartygsåtervinning. Förordningen trädde i kraft 2013 men tillämpas än så länge bara delvis. Till övriga delar blir förordningen tillämplig vid utgången av 2018 när kapaciteten hos de återvinningsanläggningar som finns upptagna på den europeiska förteckningen når upp till kraven.
EU-kommissionen bedömer i vilken mån fartygsåtervinningsförordningen uppfyller kraven i Hongkongkonventionen och om det bör göras ändringar i den. Utskottet anser att det är viktigt att Finland för sin del vidtar de lagstiftningsåtgärder som behövs för att godkänna Hongkongkonventionen så snabbt som möjligt, trots att Finlands ratificering i sig inte har någon större betydelse för ikraftträdandet av konventionen.
Sammantaget sett anser miljöutskottet att propositionen är behövlig och fyller sitt syfte. Utskottet tillstyrker propositionen utan ändringar.
Miljöutskottets förslag till beslut:
I den avgörande behandlingen deltog
Sekreterare var