Senast publicerat 06-06-2021 11:58

Punkt i protokollet PR 150/2020 rd Plenum Tisdag 24.11.2020 kl. 14.00—19.03

22. Lagmotion med förslag till ändring av 47 kap. i strafflagen

LagmotionLM 6/2020 rdJari Myllykoski vänst m.fl. 
Remissdebatt
Talman Anu Vehviläinen
:

Ärende 22 på dagordningen presenteras för remissdebatt. Talmanskonferensen föreslår att ärendet remitteras till lagutskottet. 

För remissdebatten reserveras högst 30 minuter. Vid behandlingen av ärendet följer riksdagen det för ärenden med tidtabell överenskomna förfarandet. 

Debatt
17.49 
Jari Myllykoski vas 
(esittelypuheenvuoro)
:

Arvoisa rouva puhemies! Tarkoitus on tällä lailla turvata Suomessa työskentelevien työntekijöiden asema mutta myös tasavertaiset kilpailuedellytykset suomalaisille ja Suomessa toimiville yrittäjille, jotka noudattavat lakeja ja sopimuksia. 

Alipalkkauksella tarkoitetaan sitä, että yritykset eivät noudata yleissitovaa työehtosopimusta tai normaalisitovaa työehtosopimusta. Meillä on liian paljon tilanteita, missä monesti ei-suomalaiset työntekijät kohtaavat omaa tietämättömyyttään sen, että he eivät ole samalla palkkatasolla kuin suomalainen tai järjestäytynyt työntekijä työpaikalla. Valitettavan usein työnantajat, jotka harjoittavat tällaista toimintaa, ovat niin sanottuja pöytälaatikkoyrittäjiä, jotka hakevat vastentahtoisilla menettelyillään kilpailuetua niihin yrittäjiin, jotka aidosti toimivat maksaen verot ja vakuutusluonteiset maksut ja tältä osin kantavat vastuunsa yhteiskunnasta niin verotulojen kun inhimillisen teettämisen osalta. 

On erityisen tärkeää, että me pystymme keskustelemaan tästä aiheesta. Joku voi olla sitä mieltä, että sopimusyhteiskunta puuttuu liikaa yrittäjän vapauteen, mutta minä haluan tuoda esille sen, että tässä on toisena tarkoituksena juuri se, että rehellinen suomalainen yrittäjä pärjää siinä kilpailussa, jota tässä maassa harjoitetaan. 

Ehkä näin lyhyesti tästä, ja toivotaan tämän asian etenevän. Tässä nyt ei ole sitä sataa nimeä, kun ei juoksujalka kestänyt kiertää tämän asian edeltä enempää. Meillä on tässä hallituksessa kyllä toimenpiteitä, että seuraamusmaksuilla ja hallintomaksuilla pyritään suitsimaan sitä lainvastaista toimintaa, mutta sanoisin, että tämä alipalkkauksen kriminalisointi on kuitenkin se väline, jolla voidaan aidosti tarttua niihin väärinkäytöstilanteisiin, joita meillä valitettavasti yhteiskunnassa on liian paljon. 

17.52 
Rami Lehto ps :

Arvoisa rouva puhemies! Edustaja Myllykoskella taisivat maitohapot iskeä, kun ei ehtinyt, jaksanut juosta minun luokseni, kun olisin allekirjoittanut tämän. Kyllä, on jäänyt, mennyt ohi tämä. Tämä on todella hyvä lakialoite. Olisin allekirjoittanut tämän. 

Täällä salissahan päätettiin tänä vuonna hallituksen esityksestä eduskunnalle laiksi työntekijöiden lähettämisestä annetun lain muuttamisesta, missä muutoksilla pyrittiin edistämään lähetettyjen työntekijöiden yhdenvertaista kohtelua työehdoissa kansallisten työntekijöiden kanssa sekä yritysten tasavertaista kilpailua. Elikkä lainsäädäntö on, että jos työntekijöitä lähetetään muualta tänne, niin samat työehdot pitää olla, sama palkkaus ja näin muuten. Kyllä tätä pitäisi valvoa ja rangaistakin. Aina kun tulee sanktioita, niin se laittaa noudattamaan enemmän lakia. Aina löytyy henkilöitä, jotka haluavat kiertää lakia, jos ei siitä mitään sanktioita tule. 

Valvonta on tietysti aina hankalaa, mutta sinnekin pitäisi saada lisää resursseja. Sinne todennäköisesti nyt tuleekin lisää resursseja, että saadaan tutkittua näitä, että saadaan kaikki yritykset tasavertaiselle riville sitten, ettei siellä yksi polje palkkoja. Rakennuksilla tämä varsinkin on yleistä, ja samoiten löytyy myös ravintoloita, missä paljon käytetään hyväksi alipalkattuja henkilöitä ja saadaan hinnat sitten poljettua, ja naapuri kaatuu siitä sitten, kun ei pysty hinnoilla kilpailemaan. 

Riksdagen avslutade debatten. 

Riksdagen remitterade ärendet till lagutskottet.