Senast publicerat 10-07-2025 17:14

Punkt i protokollet PR 23/2015 rd Plenum Tisdag 23.6.2015 kl. 14.07—14.16

4. Regeringens proposition till riksdagen om godkännande av avtalet om luftfart med Vietnam och med förslag till lag om sättande i kraft av de bestämmelser i avtalet som hör till området för lagstiftningen

Regeringens propositionRP 10/2015 rd
Remissdebatt
Förste vice talman Mauri Pekkarinen
:

Ärende 4 på dagordningen presenteras för remissdebatt. Talmanskonferensen föreslår att ärendet remitteras till kommunikationsutskottet. 

Debatt
14.09 
Ben Zyskowicz kok :

Arvoisa herra puhemies! On myönteinen asia, että Vietnamin kanssa on saatu sopimus lentoliikenteestä, mutta haluaisin tässä yhteydessä muistuttaa tärkeästä asiasta, joka on Vietnamin kanssa sopimatta. Kysymys on siitä, että Vietnam ottaisi vastaan omat kansalaisensa, jotka joudutaan karkottamaan Suomesta. Syynä tämän asian esille ottamiseen on tunnettu tapaus, jossa helsinkiläisessä yökerhossa vietnamilainen ammattirikollinen ammuskeli pyssyllä haavoittaen ihmisiä ja aiheuttaen vaaraa monille. Kun asiaa julkisuudessa käsiteltiin, kävi ilmi, että asianomainen henkilö oli syyllistynyt lukuisia kertoja Suomessa rikoksiin, mutta hänen palauttamisensa Vietnamiin ei ollut onnistunut, koska Vietnam ei suostu ottamaan omaa kansalaistaan vastaan. 

Eli kun Vietnamin kanssa käydään erilaisia sopimusneuvotteluja ja ollaan yhteistyössä ja kun sinne on annettu satoja miljoonia euroja kehitysyhteistyövaroja, niin pitäisin tärkeänä, että vaikkapa maamme uusi ponnekas ulkoministeri sopivassa yhteydessä Vietnamin kanssa ottaisi mainitsemani epäkohdan puheeksi ja päästäisiin tilanteeseen, jossa Vietnam suostuu vastaanottamaan omat kansalaisensa, jotka joudutaan Suomesta karkottamaan. 

Riksdagen avslutade debatten. 

Riksdagen remitterade ärendet till kommunikationsutskottet.