Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Nästa fråga, ledamot Essayah.
Arvoisa puhemies! Terveydenhuolto on tällä hetkellä vakavassa kriisissä. Työntekijät ovat uupuneita, ja työtaistelutoimenpiteet saattavat uhata jopa ihmishenkiä.
Tämä sote-alan henkilöstön uupuminen ja kuormittuminen on ollut kyllä tiedossa jo pitkään, mutta asiaan ei kuitenkaan ole muutosta tullut. Nyt sitten tilanne on päästetty siihen pisteeseen, että asiakkaiden terveys ja henki saattavat vaarantua, ja siksi joudutaan tekemään laki sosiaali- ja terveydenhuollon palveluiden turvaamisesta työtaistelutilanteessa. Mutta tällä lailla hallitus ei kyllä voi välttää vastuuta tilanteesta, johon sote-ala on ajettu, eikä hoitajien hätähuutoon voida olla vastaamatta. Vastaavasti jos nämä palvelut halutaan myöskin maanlaajuisesti turvata ensi vuoden alusta, kun hyvinvointialueet lähtevät liikkeelle, niin rahoitusmallia on korjattava. Kristillisdemokraatit ovat tänään julkaisseet soten korjaussarjan, ja toivomme vastaavia esityksiä myös hallitukselta.
Mutta nyt, arvoisa ministeri, kysymys: Onko hallitus tuomassa tämän lain sosiaali- ja terveyshuollon palveluiden turvaamisesta työtaistelutilanteessa ajoissa, koska lakot uhkaavat alkaa 16.9.? Esimerkiksi kenen tahansa meistä omainen saattaa olla silloin hoidon tarpeessa. Ja minkälaisin toimin hallitus vastaa tähän vakavaan hoitajapulaan ja hoitajien uupumiseen?
Pyydän edustajia pitäytymään tässä minuutin aikarajassa kysymysten osalta. — Ministeri Lindén.
Arvoisa puhemies! Tässä tärkeässä kysymyksessä oli ainakin kolme eri osaa: oli tämä ajankohtainen työtaistelutilanne, oli tämä hoitajavaje ja sitten vielä laajemmin tämä hyvinvointialueiden rahoitus. Rajoitun tässä nyt siihen tärkeimpään asiaan.
Olemme valmistelleet tässä viime päivinä sosiaali- ja terveysministeriössä tätä lainsäädäntöä, joka lähtee nimenomaan siitä, että kun on teho-osastoille julistettu lakko, johon ei oltaisi antamassa suojelutyötä, niin siihen voisimme sillä tavalla puuttua, että kenenkään henki ei siellä vaarantuisi. Tällainen lainsäädäntö ei ole mikään yksinkertainen asia, niin kuin jokainen ymmärtää, sitä ovat parhaat juristimme olleet tekemässä. Olemme tänä aamuna sosiaali- ja terveysalan ministeriryhmässä tätä asiaa käsitelleet ja jatkamme sitä huomenna. Saamme tämän lain varmasti alkuviikolla eduskuntaan. Pystymme varmasti vaikuttamaan sillä näihin työtaisteluihin, ainakin näihin laajimpiin eli Turun yliopistollisen sairaalan ja OYSin työtaisteluihin, jotka ovat uhkaamassa siellä pysäyttää kokonaan teho-osastot.
Frågan slutbehandlad.