Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

EDK-2021-AK-364819

Innehållsförteckning
Namnuppropsrapport
Plenum
Namnuppropsrapport fredag 9.4.2021 kl. 13.00
1
Namnupprop
Namnuppropsrapport EDK-2021-AK-364819
Bilaga 1A
Vid namnuppropet antecknades följande 121 ledamöter som frånvarande (r = för riksdagsarbete, s = för sjukdom, f = för familjeledighet): 
Anders
Adlercreutz
sv
Pekka
Aittakumpu
cent
(r)
Outi
Alanko-Kahiluoto
gröna
(r)
Li
Andersson
vänst
(f)
Sanna
Antikainen
saf
(r)
Marko
Asell
sd
(r)
Heikki
Autto
saml
(r)
Kim
Berg
sd
(r)
Sandra
Bergqvist
sv
(r)
Thomas
Blomqvist
sv
(r)
Juho
Eerola
saf
(r)
Tiina
Elo
gröna
(r)
Eeva-Johanna
Eloranta
sd
(r)
Tarja
Filatov
sd
(r)
Bella
Forsgrén
gröna
(r)
Sanni
Grahn-Laasonen
saml
(f)
Jukka
Gustafsson
sd
(r)
Tuula
Haatainen
sd
(r)
Pekka
Haavisto
gröna
(r)
Timo
Harakka
sd
(r)
Satu
Hassi
gröna
(r)
Janne
Heikkinen
saml
(r)
Anna-Maja
Henriksson
sv
(r)
Petri
Honkonen
cent
(r)
Petri
Huru
saf
(r)
Hanna
Huttunen
cent
(r)
Saara
Hyrkkö
gröna
(r)
Antti
Häkkänen
saml
(r)
Katja
Hänninen
vänst
(r)
Anna-Kaisa
Ikonen
saml
(r)
Olli
Immonen
saf
(r)
Kalle
Jokinen
saml
(r)
Kaisa
Juuso
saf
Arja
Juvonen
saf
(r)
Antti
Kaikkonen
cent
(r)
Eeva
Kalli
cent
(r)
Ilkka
Kanerva
saml
(r)
Toimi
Kankaanniemi
saf
(r)
Emma
Kari
gröna
(r)
Ville
Kaunisto
saml
(r)
Juho
Kautto
vänst
(r)
Hilkka
Kemppi
cent
(f)
Pihla
Keto-Huovinen
saml
(r)
Marko
Kilpi
saml
(r)
Krista
Kiuru
sd
(r)
Pauli
Kiuru
saml
(r)
Mai
Kivelä
vänst
(r)
Anna
Kontula
vänst
(r)
Jukka
Kopra
saml
(r)
Hanna
Kosonen
cent
(r)
Jouni
Kotiaho
saf
(r)
Terhi
Koulumies
saml
(r)
Antti
Kurvinen
cent
(r)
Johan
Kvarnström
sd
(r)
Merja
Kyllönen
vänst
(r)
Suna
Kymäläinen
sd
(s)
Mikko
Kärnä
cent
(r)
Joonas
Könttä
cent
(r)
Antero
Laukkanen
kd
(r)
Rami
Lehto
saf
(r)
Elina
Lepomäki
saml
(r)
Aki
Lindén
sd
(r)
Antti
Lindtman
sd
(r)
Mikko
Lundén
saf
(r)
Mats
Löfström
sv
(r)
Sanna
Marin
sd
(r)
Leena
Meri
saf
(r)
Krista
Mikkonen
gröna
(r)
Markus
Mustajärvi
vänst
(r)
Jari
Myllykoski
vänst
(r)
Juha
Mäenpää
saf
(r)
Jani
Mäkelä
saf
(r)
Riitta
Mäkinen
sd
(r)
Merja
Mäkisalo-Ropponen
sd
(r)
Jukka
Mäkynen
saf
(r)
Veijo
Niemi
saf
(r)
Mika
Niikko
saf
(r)
Ilmari
Nurminen
sd
(r)
Maria
Ohisalo
gröna
(r)
Johanna
Ojala-Niemelä
sd
(s)
Mikko
Ollikainen
sv
(r)
Petteri
Orpo
saml
(r)
Sirpa
Paatero
sd
(r)
Tom
Packalén
saf
(r)
Aino-Kaisa
Pekonen
vänst
(r)
Mauri
Peltokangas
saf
(r)
Pirkka-Pekka
Petelius
gröna
(r)
Raimo
Piirainen
sd
(s)
Arto
Pirttilahti
cent
(r)
Riikka
Purra
saf
(r)
Juha
Pylväs
cent
(r)
Piritta
Rantanen
sd
(r)
Antti
Rinne
sd
(r)
Paula
Risikko
saml
(r)
Annika
Saarikko
cent
(r)
Kristiina
Salonen
sd
(r)
Janne
Sankelo
saml
(r)
Jussi
Saramo
vänst
(r)
Arto
Satonen
saml
(r)
Mikko
Savola
cent
(r)
Jenna
Simula
saf
(r)
Juha
Sipilä
cent
(r)
Saara-Sofia
Sirén
saml
(r)
Ville
Skinnari
sd
(r)
Mirka
Soinikoski
gröna
(r)
Joakim
Strand
sv
(r)
Iiris
Suomela
gröna
(f)
Katja
Taimela
sd
(r)
Mari-Leena
Talvitie
saml
(r)
Ari
Torniainen
cent
(r)
Erkki
Tuomioja
sd
(r)
Tytti
Tuppurainen
sd
(r)
Sinuhe
Wallinheimo
saml
(r)
Matti
Vanhanen
cent
(r)
Juhana
Vartiainen
saml
(r)
Jussi
Wihonen
saf
(r)
Heidi
Viljanen
sd
(r)
Anne-Mari
Virolainen
saml
(r)
Tuula
Väätäinen
sd
(r)
Ben
Zyskowicz
saml
(r)
Peter
Östman
kd
(r)
Efter namnuppropet anmälde sig följande 2 ledamöter: 
Bella
Forsgrén
gröna
(13.30)
Hanna
Kosonen
cent
(13.30)
Senast publicerat 15-04-2021 11:22