Senast publicerat 19-04-2021 17:17

Budgetmotion BM 166/2018 rd 
Anna-Maja Henriksson sv m.fl. 
 
Budgetmotion om att öka anslaget för stödjande av forsknings-, utvecklings- och innovationsverksamhet (25 000 000 euro)

Till riksdagen

Enligt SFP:s utbildningsteser vill vi att den offentliga och privata finansieringen av forskning, utveckling och innovationer år 2025 ska utgöra fyra procent av Finlands bruttonationalprodukt. Finansieringen för alla utbildningsstadium och grundforskningen ska vara långsiktig och förutsägbar. Det behövs en tillräcklig grundfinansiering i stället för flera olika kortsiktiga projekt. Vi vill att stödjande av forsknings-, utvecklings- och innovationsverksamhet görs via oberoende instanser så som Business Finland. 

Vi vill att det skapas förutsättningar för utveckling av produkter med ett högt förädlingsvärde. Finland kan inte konkurrera globalt i kvantitet, vi kan endast vinna i kvalitet. Samhällsutvecklingen formar efterfrågan på marknaden och därför behövs förbättrat samarbete mellan näringslivet, utbildningen och forskningen. Det skapar förutsättningarna för nya innovationer att växa fram. Därför anser vi att man inte kan pruta på finansieringen av forsknings-, utvecklings- och innovationsverksamhet. 

Kläm 

Vi föreslår därför

att riksdagen ökar moment 32.20.40 med 25 000 000 euro för stödjande av forsknings-, utvecklings- och innovationsverksamhet. 
Helsingfors 28.9.2018 
Anna-Maja Henriksson sv 
Thomas Blomqvist sv 
Anders Adlercreutz sv 
Eva Biaudet sv 
Mats Löfström sv 
Mikaela Nylander sv 
Mats Nylund sv 
Veronica Rehn-Kivi sv 
Joakim Strand sv 
Stefan Wallin sv