Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Granskad version 2.0
Riksdagen remitterade den 14 april 2004 en proposition med förslag till lag om ändring av vissa övergångsbestämmelser i en lag om ändring av lagen om aktiebolag (RP 35/2004 rd) till ekonomiutskottet för beredning.
Utskottet har hört
sakkunnig Pekka Pulkkinen, justitieministeriet
överdirektör Olli Koikkalainen, Patent- och registerstyrelsen
överinspektör Veli-Matti Tala, Skattestyrelsen
kriminalinspektör Kimmo Markkula, Centralkriminalpolisen
juridisk ombudsman Riikka Tähtivuori, Företagarna i Finland
ordförande Ilse Alander, Bokföringsbyråernas Förbund
ordförande Ossi A. Saarinen och styrelseledamot Kari W. Saari, GRM-revisorer rf
CGR Ari Ahti, CGR-föreningen
Aktiekapitalets lagstadgade minimibelopp höjdes till 50 000 mark genom en lag som trädde i kraft den 1 september 1997. Enligt övergångsbestämmelserna ska gamla aktiebolag höja sitt aktiekapital till det nya minimibeloppet som numera är 8 000 euro inom sju år från lagens ikraftträdande, dvs. före den 1 september 2004.
Övergångstiden föreslås bli förlängd genom att det föreskrivs om den i lag. Det betyder att de nya bestämmelserna om aktiekapital kan utfärdas i samband med den totalreform av lagen om aktiebolag som är under beredning.
Ändringen avser att underlätta för aktiebolag med ett lägre aktiekapital än 8 000 euro att anpassa sig till höjningskravet och därmed förbättra deras möjligheter att fortsätta med sin verksamhet.
Ekonomiutskottet föreslår att lagförslaget godkänns.
Utskottet hänvisar till propositionens motivering och menar att kravet på höjt aktiekapital måste skjutas fram till totalreformen av lagen om aktiebolag. Det är ett sätt att undvika de problem som höjningen kan medföra för bolag som opererar med ett lägre aktiekapital. Höjningskravet kunde rentav ha riskerat små livsdugliga företags fortsatta verksamhet.
Utskottet anser att det i samband med totalreformen av lagen om aktiebolag inte heller bör föreskrivas om att tidigare grundade bolag som opererar med ett mindre aktiekapital retroaktivt ska höja sitt aktiekapital.
Ekonomiutskottet föreslår
att lagförslaget godkänns utan ändringar.
Helsingfors den 28 maj 2004
I den avgörande behandlingen deltog
Sekreterare var
utskottsråd Eelis Roikonen