Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Granskad version 2.0
Riksdagen remitterade den 24 oktober 2006 en proposition med förslag till lag om ändring av lagen om avgifter för Patent- och registerstyrelsens prestationer (RP 227/2006 rd) till ekonomiutskottet för beredning.
Utskottet har hört
regeringsråd Timo Pekkarinen, handels- och industriministeriet
linjechef Olli Koikkalainen och ekonomidirektör Raija Järviö, Patent- och registerstyrelsen
Regeringen föreslår ändringar i lagen om avgifter för Patent- och registerstyrelsens prestationer. Samtliga offentligrättsliga prestationer som utförs av ämbetsverket föreslås bli indelade i prestationsgrupper enligt vad som föreskrivs närmare genom förordning. Avgifterna för prestationerna i en bestämd prestationsgrupp ska täcka in de totala kostnaderna för produktionen av prestationerna i respektive prestationsgrupp. Definitionen på begreppet prestationsgrupp föreslås bli utvidgad till att omfatta också användningen av offentligrättsliga register.
Ekonomiutskottet föreslår att lagförslaget godkänns.
Lagen och den förordning om avgifter som ska utfärdas med stöd av den kommer att tydligaregöra priserna på Patent- och registerstyrelsens prestationer. Avgifterna för prestationer i varje prestationsgrupp ska täcka in de samlade kostnaderna för alla prestationer inom samma grupp i motsvarighet till de genomsnittliga kostnaderna.
Enligt uppgift till utskottet är meningen inte att höja priserna på prestationer. Det finns det inget behov av.
Det är viktigt att avgifterna för Patent- och registerstyrelsens prestationer är fortsatt skäliga.
Med stöd av det ovan anförda föreslår ekonomiutskottet
att lagförslaget godkänns utan ändringar.
Helsingfors den 12 december 2006
I den avgörande behandlingen deltog
Sekreterare var
utskottsråd Eelis Roikonen