Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Granskad version 2.0
Riksdagen remitterade den 19 november 2013 regeringens proposition om godkännande av avtalet med Förenade Arabemiraten om luftfart och med förslag till lag om sättande i kraft av de bestämmelser i avtalet som hör till området för lagstiftningen (RP 189/2013 rd) till kommunikationsutskottet för beredning.
Utskottet har hört
konsultativ tjänsteman Risto Saari, kommunikationsministeriet
specialsakkunnig Päivi Jämsä, Trafiksäkerhetsverket
I propositionen föreslås det att riksdagen godkänner avtalet mellan Republiken Finlands regering och Förenade Arabemiratens regering om luftfart samt antar lagen om sättande i kraft av de bestämmelser i avtalet som hör till området för lagstiftningen.
Avtalet är till sin natur ett bilateralt luftfartsavtal, där man bland annat avtalar om hur och under vilka förutsättningar de avtalsslutande parterna kan utse lufttrafikföretag att använda de trafikrättigheter som beviljas i avtalet. I avtalet fastställs lufttrafikföretagens rättigheter när de bedriver trafik. Dessutom innehåller avtalet sådana befrielser från vissa skatter, tullar och andra avgifter i fråga om internationell flygtrafik som överensstämmer med internationell praxis.
Enligt avtalet ska flygtrafiken mellan Finland och Förenade Arabemiraten vara helt fri, dvs. lufttrafikföretagen i ingetdera av länderna ska omfattas av några begränsningar avseende trafikmängd eller flyglinjer.
I propositionen ingår ett förslag till lag om sättande i kraft av de bestämmelser i avtalet som hör till området för lagstiftningen. Den föreslagna lagen avses träda i kraft samtidigt som avtalet vid en tidpunkt som fastställs genom förordning av statsrådet. Avtalet träder i kraft den första dagen i den andra månaden efter den dag då de avtalsslutande parterna på diplomatisk väg har meddelat varandra att de förfaranden som krävs för ikraftträdandet har slutförts.
Regeringen föreslår att riksdagen godkänner avtalet mellan Republiken Finlands regering och Förenade Arabemiratens regering om luftfart och att den antar lagen om sättande i kraft av de bestämmelser i avtalet som hör till området för lagstiftning. I avtalet fastställs flygbolagens rättigheter när de bedriver trafik. Dessutom innehåller avtalet sådana befrielser från vissa skatter och tullar som överensstämmer med internationell praxis. Enligt avtalet ska flygtrafiken mellan Finland och Förenade Arabemiraten vara helt fri, lufttrafikföretagen i ingetdera av länderna ska alltså omfattas av några begränsningar i fråga om trafikmängd eller flyglinjer. Dessutom avtalas det bland annat om de villkor som gäller när avtalsparterna bestämmer vilka flygbolag som är berättigade till trafikrättigheterna i avtalet.
Finland har inte tidigare haft något bilateralt flygtrafikavtal med Förenade Arabemiraten. För närvarande går det tre direkta reguljära tur- och returflyg per vecka från Helsingfors-Vanda flygplats till Dubai. Turismen från Europa till Förenade Arabemiraten uppskattas öka under de närmaste åren, och enligt utredning till utskottet har finländska flygbolag visat intresse för ökad trafik till Förenade Arabemiraten. Enligt propositionen bedöms flygtrafiken mellan länderna trots det vara relativt liten också i fortsättningen.
Utskottet ställer sig bakom förslaget att godkänna avtalet och anser att det i princip är utmärkt att finländska flygbolag därigenom får nya verksamhetsmöjligheter. Flygtrafikförbindelser kan skapa förutsättningar för sådana internationella kontakter som näringslivet behöver och på så sätt främja möjligheterna bl.a. till ökad export.
Utskottet tillstyrker avtalet och lagförslaget i propositionen så som regeringen föreslagit.
Riksdagen
godkänner avtalet i propositionen och
godkänner lagförslaget utan ändringar.
Helsingfors den 22 november 2013
I den avgörande behandlingen deltog
Sekreterare var
utskottsråd Juha Perttula