Senast publicerat 08-05-2021 11:40

Betänkande MiUB 7/2017 rd RP 53/2017 rd Miljöutskottet Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lagar om ändring av lagen om allmänt bostadsbidrag, 29 och 41 § i lagen om ändring lagen om allmänt bostadsbidrag och 14 § i lagen om ändring av lagen om studiestöd

INLEDNING

Remiss

Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lagar om ändring av lagen om allmänt bostadsbidrag, 29 och 41 § i lagen om ändring lagen om allmänt bostadsbidrag och 14 § i lagen om ändring av lagen om studiestöd (RP 53/2017 rd): Ärendet har remitterats till miljöutskottet för betänkande. 

Sakkunniga

Utskottet har hört 

  • konsultativ tjänsteman Sanna Pekkarinen 
    social- och hälsovårdsministeriet
  • konsultativ tjänsteman Virpi Hiltunen 
    undervisnings- och kulturministeriet
  • planeringsspecialist Mikko Horko 
    Folkpensionsanstalten.

Skriftligt yttrande har lämnats av 

  • Ålands landskapsregering.

PROPOSITIONEN

Regeringen föreslår att lagen om allmänt bostadsbidrag, lagen om ändring av lagen om allmänt bostadsbidrag samt lagen om ändring av lagen om studiestöd ändras. Lagen om allmänt bostadsbidrag ändras så att bostadsbidrag inte beviljas åländska studerande som studerar i Fastlandsfinland men är berättigad till bostadstillägg enligt Ålands landskapslag om studiestöd. Ändringen i lagen om ändring av lagen om studiestöd innebär att studerande från Fastlandsfinland som studerar på Åland får studiestödets bostadstillägg. 

De föreslagna lagarna avses träda i kraft den 1 augusti 2017. 

UTSKOTTETS ÖVERVÄGANDEN

Sammantaget sett anser utskottet propositionen vara behövlig och lämplig och tillstyrker lagförslagen, men med synpunkterna nedan. 

Propositionen avser att säkerställa att studerande från Fastlandsfinland som studerar på Åland får bidrag till boendekostnader på så likvärdiga villkor som möjligt. Ändringen innebär att de från och med den 1 augusti 2017 har rätt att få ett bostadstillägg för studerande som är lika stort som för studerande som är bosatta utomlands och bor i hyresbostad. För att de studerande ska behandlas lika och bestämmelserna genomföras överskådligt är det motiverat att studiestöd och bostadsbidrag för studerande från fastlandet har samma uppbyggnad på Åland och i Fastlandsfinland. På grundval av självstyrelselagen för Åland ingår bostadsbidrag samt försörjningsstöd till studerande i landskapets lagstiftningsbehörighet. Följaktligen kan det bara lagstadgas om bostadstillägg till studiestöd, och det har utskottet ingenting att invända mot. 

Vidare förhindrar propositionen att bostadstillägg och bostadsbidrag ges ut överlappande. Personer som studerar på fastlandet och har rätt till bostadstillägg enligt Ålands landskapslag har därför inte rätt att få bostadsbidrag. 

FÖRSLAG TILL BESLUT

Miljöutskottets förslag till beslut:

Riksdagen godkänner lagförslag 1–3 i proposition RP 53/2017 rd utan ändringar. 
Helsingfors 7.6.2017 

I den avgörande behandlingen deltog

ordförande 
Satu Hassi gröna 
 
medlem 
Anders Adlercreutz sv 
 
medlem 
Tiina Elovaara saf 
 
medlem 
Susanna Huovinen sd 
 
medlem 
Pauli Kiuru saml 
 
medlem 
Hanna Kosonen cent 
 
medlem 
Rami Lehto saf 
 
medlem 
Eeva-Maria Maijala cent 
 
medlem 
Sari Multala saml 
 
medlem 
Riitta Myller sd 
 
medlem 
Martti Mölsä saf 
 
medlem 
Saara-Sofia Sirén saml 
 
medlem 
Katja Taimela sd 
 
medlem 
Ari Torniainen cent 
 
medlem 
Mirja Vehkaperä cent. 
 

Sekreterare var

utskottsråd 
Marja Ekroos.