Arvoisa puhemies! En toki toimi esittelijänä, kun tämä on liikenne- ja viestintävaliokunnan mietintö...
Ensimmäinen varapuhemies Antti Rinne
:Pahoittelen.
...vaikka olenkin Ylen hallintoneuvoston puheenjohtaja. — Haluaisin oikeastaan kiittää tässä liikenne- ja viestintävaliokuntaa siitä, että täällä on hyvin olennaiset asiat otettu esille Yleisradion toiminnasta vuodelta 2019. Ensinnäkin tässä puhutaan siitä, että tämä tavoittavuus on poikkeuksellisen kova, eli Yle tavoittaa 96 prosenttia suomalaisista viikoittain ja päivittäin 78 prosenttia, ja myöskin luottamus Yleisradioon on erittäin vahvaa: 67 prosenttia suomalaisista luottaa Yleisradioon erittäin paljon tai melko paljon. Ja tässä yhteydessä on hyvä mainita, että Ylen uutisia pidetään ylivoimaisesti Suomen luotettavimpana uutiskanavana, eli se on myöskin tärkeä.
Sitten sisältöjen ja palveluitten osalta tässä on myöskin hyvin korostettu sitä, että Yleisradio tekee paljon yhteistyötä myöskin yksityisten palveluntuottajien kanssa ja näitten indieiden kanssa, ja se on äärimmäisen tärkeää työtä, koska Suomessa oikeastaan on hyvin vaikea löytää rahoitusta ilman Yleisradiota ohjelmatuotantoon ja elokuvatuotantoon ja tämäntyyppiseen toimintaan, myöskin musiikkiin liittyen. Jotkut toki siinä onnistuvat, mutta tällä yhteistyöllä on erittäin suuri merkitys.
Valiokunnan mietinnössä mainitaan erinomaisesti myös se, että Yle on ennen kaikkea erityisryhmien palvelija — tarkoittaa sitten kaikkia mahdollisia vähemmistöryhmiä, niin kielellisiä vähemmistöryhmiä kuin vaikka kuulovammaisia — koska näille erityisryhmille Suomen markkinat eivät riittäisi tarjoamaan kaupallisia palveluita riittävästi, ja sen takia erittäin iso rooli on tällä Yleisradion toiminnalla.
Samoin aluetoimitusten rooli, mikä tässä on mainittu, on äärimmäisen tärkeä. Meillähän tyypillisesti on semmoinen tilanne, että maakunnissa toimii yksi merkittävä maakuntalehti ja siinä sitten rinnakkaisena toimijana on Yleisradion aluetoimitus, ja jos näin ei olisi, niin tiedotusvälineillä olisi hyvin yksipuolinen näkemys, eli tämä Yleisradion aluetoiminnan merkitys on äärimmäisen tärkeä.
Tässä myöskin valiokunta on hyvin ottanut kantaa siihen, että Yleisradiolla on tärkeä tehtävä turvallisuuden varmistajana, mikä on todennäköisesti korostunut tässä korona-aikana. Eli näihin häiriötilanteisiin, poikkeusoloihin nähden Ylen pitää olla se, joka kykenee sitten kansalaiset tavoittamaan, ja järjestelmän pitää niin toimia, ja Yle on siinä onnistunut. Siellä on oma varautumisjärjestelmä, ja mitä tämä korona sitten aiheuttaakaan, niin kaikkeen ollaan varauduttu, että pystytään kansalaisille tärkeä informaatio, mukaan lukien nämä viralliset tiedotukset, järjestämään.
Ihan lopuksi, puhemies, vielä: kuten tässä sanotaan, Yleisradion talous on kestävällä pohjalla.