Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Vi tar följande riksdagsgrupp men håller oss till samma fråga. — Ledamot Werning, SDP.
Arvoisa puhemies! Venäjän hyökkäys on tehnyt pieni‑ ja keskituloisten ihmisten arjesta järjettömän kallista. Sähkön korkea hinta vie elämän edellytyksiä tavallisilta suomalaisilta. Hallitus on tehnyt tarpeellisia toimia sähkön hintakriisin lievittämiseksi. Tämän hetken sähköntuotannon ja sähkön hinta vaativat järeämpiä toimenpiteitä.
Sosiaalidemokraatit ovat esittäneet ratkaisuksi sitä, että sähkön hinta ei voisi olla edes 20:tä senttiä kilowattitunnilta kuluttajalle. [Oikealta: Olisivatpa demarit hallituksessa!] Kysymys on siis hintakatosta. Ministeri Lintilä, teillä on työ käynnissä aiheen ympärillä, ja tälle työlle on meidän täysi tuki, mutta kysyn teiltä: voivatko kotitaloudet odottaa sähkön hintoihin tulevan pelastuspaketin voimaantuloa vuoden 2023 alusta? [Oikealta: Olisipa demareilla pääministeri!]
Ministeri Lintilä, olkaa hyvä.
Arvoisa herra puhemies! Me olemme elinkeinoministeriössä tehneet jo pitempään valmisteluita erilaisiin malleihin. Peruslähtökohtainen ohjeistus on ollut se, että pidetään kehyksistä kiinni kustannusten suhteen. Eilen tässä salissa teidän, pääministeripuolueen, ryhmäpuheenvuorossanne avattiin se piikki. Sen jälkeen kävin oman virkamieskuntani kanssa läpi keskustelun. Tehdään erilaisia malleja. Jättäkää kustannukset sivuun. Annetaan nyt poliittisesti määritellä, mitä se hintalappu tulee sitten olemaan. Selvä on, että se tulee olemaan iso, jos mennään tuolla pohjalla, että me mennään kehyksen ulkopuolelle ja oikeastaan rikotaan kehysmenettely. [Välihuutoja perussuomalaisten ryhmästä] Eli tämän vuoksi pääministeri on nyt kutsunut sitten parlamentaarisesti kokoon [Puhemies koputtaa] maanantaille ryhmän, ja meillä on valmius tuoda erilaisia malleja, mukaan lukien teidän mallinne, vaikka en kyllä tiedä, mikä teidän sosiaalidemokraattien malli on.