Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Ledamot Harkimo, varsågod.
Kiitos, arvoisa puhemies! Talouskasvu on ainoa, joka lisää työllisyyttä. Jos katsomme, mitä muut maat ovat tehneet, niin esimerkiksi Ruotsi on tehnyt päinvastoin: kotitalousvähennystä nostettiin, keskituloisten verotusta kevennettiin, kun täällä taas suurituloisten verotusta kevennettiin, mikä todistettavasti ei lisää kulutusta.
Mitä muuta te olette tehneet? Te laskette yhteisöveroa kahdella prosentilla. Otetaan esimerkiksi OP-ryhmä: se tekee voittoa 2 263 miljoonaa euroa ja saa lisäksi nyt 44 miljoonaa euroa osinkotuloja, yhteisöveroa, lisää — ei varmasti vaikuta mihinkään, ei lisää investointeja. Olette rakentaneet junaratoja. Takaisinmaksu on 36 vuotta. Lisääkö talouskasvua? No, ei lisää talouskasvua.
Kaikki teidän isot toimenne eivät lisää talouskasvua. Te syytätte koko ajan ulkomaailmaa, että se on se, joka vaikuttaa talouskasvuun, [Puhemies koputtaa] mutta miten muissa maissa sitten talous kasvaa koko ajan? Kertokaa se, ministeri Purra.
Kiitoksia. — Valtiovarainministeri Purra, olkaa hyvä.
Arvoisa herra puhemies puhemies! Edustaja Harkimo aloitti juuri oikein: vain talouskasvu lisää työllisyyttä. Juuri se on se, minkä vuoksi me teemme toimia niin työmarkkinoilla, niin luvituksessa, niin verotuksessa, jotta meillä olisi tulevaisuudessa paitsi yrityksiä — niitäkin Suomeen saa tulla lisää [Anne Kalmari: Kaikki energiainvestoinnit takkuaa!] — yrityksiä, jotka kykenevät palkkaamaan ihmisiä ja työllistämään, ja jotta tätä kynnystä voitaisiin laskea.
Vastaavasti ymmärrämme esimerkiksi sosiaalidemokraattien nostaman valtavan huolen nuorisotyöttömyydestä ja pitkäaikaistyöttömyydestä, joka itse asiassa on Suomessa oikein ominaispiirre, valitettavasti. Se on sitä ollut myös teidän hallituskaudellanne, ja siihen pitää puuttua omilla toimillaan.
Mitä sitten tulee näihin edustajan nostamiin verotuksellisiin seikkoihin, tämä hallitus keventää merkittävästi pieni- ja keskituloisten työn verotusta. [Ben Zyskowicz: Just näin!] Sen lisäksi me kyllä alennamme ylimpiä marginaaleja. Tämä on erittäin hyvä kasvutoimi suurimmasta osasta asiantuntijoita ja ekonomisteja. Samaa mieltä on valtiovarainministeriö, samaa mieltä ovat talouspolitiikan arviointineuvosto [Puhemies koputtaa] ja monet muut tahot. Tämä on juuri oikeanlaista politiikkaa.
Kiitoksia. — Edustaja Lindtman, olkaa hyvä.
Arvoisa puhemies! Tuhat päivää Orpon hallitus on ollut nyt vallassa, ja saldo on kyllä melkoinen: koko Euroopan unionin heikoin työllisyyskehitys, siis ei löydy Euroopan unionista toista hallitusta, jossa kehitys olisi sen aikana ollut niin huono kuin se on ollut Orpon hallituksen aikana; EU:n korkein työttömyys, korkein työttömyys — ei löydy toista maata, jossa on näin raju työttömyystilanne kuin Suomessa; kasvu kehittyneiden maiden heikoimmasta päästä viime vuonna [Sheikki Laakson välihuuto] ja, ministeri Grahn-Laasonen, velkaantuminen koko EU:n nopeinta, ja tähän päälle vielä nämä valtavat veronkevennykset velaksi. [Pia Viitanen: Hallituksella on varaa!] Mutta se, mihin teillä ei ole varaa, ovat ne aidot kasvu- ja työllisyystoimet, joita tässä on kaivattu jo pitkään.
Ministeri Marttinen, kun te sanotte, että te aiotte jatkaa nyt sillä linjalla, joka esimerkiksi lisää tätä epävarmuutta, joka vähentää luottamusta ja joka vähentää kasvua, niin kyllä minusta teidän kannattaisi uudelleen miettiä. Teidän oma ministeriöhän katsauksessaan puolitoista vuotta sitten sanoi, että hallituksen toimet heikentävät [Puhemies koputtaa] työllisyystilannetta, [Juha Mäenpää: Pitäisikö lähettää Italiaan rahaa?] joten kysyn nyt: käykö varapuheenjohtaja Malmin malli [Puhemies koputtaa] siitä, että ihminen voi kouluttautua uudelleen työttömyyden aikana?
Kiitoksia. — Ministeri Marttinen, olkaa hyvä.
Kiitoksia, herra puhemies! Tästä SDP:n puheenvuorosta saa nyt sellaisen kuvan, että tämä tilanne ratkeaisi jollain yhdellä näppärällä, helpolla toimenpiteellä. [Välihuutoja vasemmalta] — Antakaa nyt vastata teille, puhutaan yksi kerrallaan. — Me olemme tehneet hyvin laajasti meidän työmarkkinoille, teollisuuspolitiikkaan, veropolitiikkaan toimenpiteitä, joilla on tuettu nimenomaan kotimaista kulutusta, sitä, että suomalaiset voivat mennä vaikka Raumalla sinne paikalliseen kauppaan Vanhassa Raumassa tai mennä parturiin, käyttää rahaa, mikä taas luo kysyntää ennen kaikkea naisvaltaisten pienten yritysten tilanteeseen, ja tämän päälle olemme vielä tehneet toimia, joilla tuetaan taas vastaavasti julkisia työllisyyspalveluita. Totta kai on niin, että pitää tehdä lisää toimenpiteitä, mutta haluan muistuttaa teitä, hyvät kansanedustajat, että jo tällä hetkellä meidän järjestelmässä työttömillä on hyvin laajat mahdollisuudet tehdä myös opintoja, ja olen aivan vakuuttunut siitä, että myös alueilla, kunnissa ja kaupungeissa [Puhemies koputtaa] katsotaan koko ajan sitä, mitä toimia voidaan tehdä vielä lisää, [Puhemies koputtaa] jotta alueen työttömiä voidaan auttaa.
Kiitoksia. — Edustaja Pitko, olkaa hyvä.
Arvoisa puhemies! Eikö tässä taloustilanteessa tulisi nimenomaan kannustaa ihmisiä tekemään itselle tärkeitä asioita, pysymään aktiivisena? Rankaisemiselta se todella tuntuu, jos työttömyysturva uhataan periä takaisin, kun ihminen tekee esimerkiksi vapaaehtoistyötä. Tai onpa uutisoitu myös tapauksesta, jossa työvoimaviranomainen näki näyttelijän työllistyneen, kun tämä näytteli omassa työnhakuvideossa. Tai taksinkuljettaja menetti työttömyystuen, kun latasi harrastuksena tekemäänsä musiikkia muiden kuultavaksi saamatta siitä tuloja.
Vihreät ovat esittäneet rajoitusten purkamista vapaaehtoistyötä ja oman osaamisensa ylläpitämistä koskien sekä määräaikaisena toimena kaikille työttömille oikeutta opiskella. Erityisesti kun kyse on nuoresta ihmisestä, kaikenlaisen aktiivisena pysymisen tulisi olla kannustettavaa. Omaehtoinen aktiivisuus ennaltaehkäisee syrjäytymistä ja tulee sitä kautta yhteiskunnalle halvemmaksi. Hyvä ministeri Marttinen, onko teidän mielestä yhteiskunnan kannalta järkevää istuttaa työttömiä kotona vai kannustaa heitä aktiivisuuteen?
Kiitoksia, herra puhemies! Ja kiitoksia edustajalle erittäin hyvästä puheenvuorosta. Mitä tulee tähän vapaaehtoistyön tekemiseen, niin olen kyllä teidän kanssa täysin samaa mieltä siitä, että meidän järjestelmän täytyy kannustaa ihmisiä omaan aktiivisuuteen, oman osaamisen kehittämiseen, siihen, että sitä omaa työkykyä pystyy ylläpitämään silloin, jos työtä ei ole tarjolla. Olemme käymässä läpi nyt myös lainsäädäntöä ja katsomme tarkemmin näitä kysymyksiä, koska selvästi on myös niin, että eri puolilla Suomea nämä tulkinnat ovat erilaisia. Se kertoo myös siitä, että joissakin tapauksissa... On totta, että vaikkapa nämä kertomanne tarinat ovat aivan kummallisia, ja näin ei tietenkään pitäisi myöskään olla. Mutta vakuutan teille, että tämä asia on meillä ministeriössä kyllä tunnistettu ja katsomme tämän läpi, niin että me saamme myös nykyistä selkeämmät tulkintaohjeet kentälle, jotta ihmiset tietävät myös sen, että vapaaehtoistyön tekeminen ja vapaaehtoistyöhön osallistuminen [Vasemmalta: Hyvä!] on hyvin arvokasta ja tärkeää tässä maassa, ja me haluamme totta kai myös edistää sitä.