Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Ledamot Asell.
Arvoisa rouva puhemies! Ylioppilaskirjoituksiin liittyviä kysymyksiä: Vuosi 2020 oli haastava vuosi abiturienteille sekä nuorille yleisesti. Sopeutuminen etäopetukseen, ylioppilaskirjoitusten poikkeusjärjestelyt ja epätietoisuus tulevista pääsykoejärjestelyistä aiheuttivat paljon huolta. Ylimääräistä kuormitusta ja stressiä tuli monille opiskelijoille. Näin sen itsekin läheltä, kun omassa perheessä tyttäreni joutui kirjoittamaan viime keväänä viisi ylioppilasainetta viiden päivän sisään. Siinä ei palautumiselle juuri aikaa jäänyt. Nyt tämän pandemian jatkuessa poikkeusjärjestelyjä on tiedossa myös tämän kevään kirjoituksiin, ja kysynkin opetusministeri Saramolta: mitenkä nuorten jaksamiseen ja heidän valmistautumiseensa näihin kirjoituksiin on pyritty nyt sitten vastaamaan, ja mitä järjestelyjä ja ohjeistuksia on tehty kunnille ja koulutuksenjärjestäjille, että voidaan terveysturvallisesti myös tänä keväänä ylioppilaskirjoitukset järjestää?
Ministeri Saramo.
Arvoisa rouva puhemies! Toisen asteen opiskelijoiden tilanne on todella huolestuttava. Hallitus on myöntänyt nuorten jaksamiseen ja oppimisvajeiden paikkaamiseen lukiokoulutukseen korona-avustuksia 17 miljoonaa euroa. Sillä järjestäjät ovat voineet tukea lukiolaisten ylioppilaskirjoituksiin valmistautumista esimerkiksi järjestämällä kertaavia lisäkursseja ja antamalla pienryhmä- ja tukiopetusta.
Sinänsä tämä koronatilanne aiheuttaa kirjoituksiin valmistautuville tosi paljon huolta ja stressiä, niin kuin kysyjä totesi, ja olennaista on se, että on ennakoitavasti nyt pystytty kertomaan etukäteen, miten kirjoitukset tullaan järjestämään, ja jo viime vuoden puolella on päätetty isosta joukosta erityisjärjestelyjä, jotka on sitten voitu tiedottaa muun muassa nettisivuilla.
Kun kerroit tässä, että on viisi päivää ollut putkeen, niin yksi esimerkki on, että koepäiviä on hajautettu, jotta kerrallaan koolla olevien opiskelijoiden määrää saadaan vähennettyä. Tämä hajauttaminen on näiden kokelaiden edun mukaista, koska sitten meillä on pienempiä kokelasmääriä [Puhemies koputtaa] ja sitten isommat etäisyydet, että voidaan turvallisesti olla siellä tiloissa.
Tässä kohtaa totean edelleen, että täällä salissa teititellään, ei sinutella.
Frågan slutbehandlad.