Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Nästa fråga, ledamot Said Ahmed.
Arvoisa puhemies, ärade talman! Palestiinalaiset ovat eläneet 50 vuotta avovankilassa ja jatkuvassa väkivallan pelossa. Tänä pääsiäisenä 170 ihmistä loukkaantui moskeijaiskussa Jerusalemissa.
Meidän vapautemme on epätäydellinen ilman palestiinalaisten vapautta. Meidän pitää tehdä enemmän, jotta ihmisoikeudet toteutuvat kaikkialla. EU:n on asetettava ihmisoikeuksia polkevan Israelin laittomien siirtokuntien tuotteet tuontikieltoon, ja Suomen on välittömästi lopetettava asekauppa Israelin kanssa. Kysynkin ulkoministeri Haavistolta: mitä Suomi tekee Palestiinan valtion tunnustamiseksi, ja miten vaikutamme EU:ssa palestiinalaisten auttamiseksi?
Ministeri Haavisto.
Arvoisa puhemies! Tapasin viimeksi maaliskuussa Palestiinan ulkoministerin al-Malikin, ja on ihan selvää, että Suomi kannattaa kahden valtion mallia. Pyritään etsimään rauhanomainen ratkaisu siihen, että palestiinalaisvaltion olemassaolo turvattaisiin ja rauha vallitsisi Israelin ja Palestiinan välillä. Tuomitsemme myös väkivallan, kaiken väkivallan Lähi-idässä, myöskin nämä viimeiset iskut ja loukkaantumiset. Kenenkään ei pitäisi tässä asiassa enää vahingoittua tai menettää henkeään. Konflikti on jatkunut liian pitkään.
Suomi myöskin tukee kehitysyhteistyön kautta — muistaakseni noin 7 miljoonalla eurolla vuodessa — palestiinalaisten asiaa. Ennen kaikki olemme korostaneet koulutussektorin merkitystä niin, että uudet nuoret palestiinalaiset sivistyisivät, saisivat sen koulutuksen, mikä tarvitaan, jotta he pystyvät rakentamaan omaa itsenäistä maataan siellä. Ja tätä linjaa olemme myös edustaneet Euroopan unionissa, pyrkineet siihen, että Euroopan unionilla olisi yhtenäinen kanta Palestiinan tukemiseksi.
Frågan slutbehandlad.
Riksdagen avslutade den muntliga frågestunden.