Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Ledamot Tanus.
Arvoisa puhemies! Tasavallan presidentin, pääministerin ja puolustusvaliokunnan ilmaisema kanta Suomen hakemisesta puolustusliitto Naton jäseneksi on selkeä — kiitos siitä. Kristillisdemokraattien eduskuntaryhmä tukee yksimielisesti valtion johdon päätöstä Naton jäsenyyden hakemisesta.
Madridin Nato-huippukokouksessa kesäkuun lopussa on määrä hyväksyä liittokunnalle uusi strategia. Mikäli Suomi hyväksytään jäseneksi, on tärkeä tietää, mihin suuntaan puolustusliittoa ollaan kehittämässä. Kysyisinkin puolustusministeriltä: onko Suomi osallistunut keskusteluihin puolustusliitto Naton tulevaisuudesta, ja aikooko Suomi olla aktiivinen vaikuttaja Natoa kehitettäessä ja tulevaisuuden linjauksia tehtäessä?
No niin, nyt puolustusministeri Kaikkonen.
Arvoisa puhemies! Todella Nato päivittää strategiaansa, se on niin sanottu strateginen konsepti nimeltään, ja se linjaa Naton toimintaa varsin pitkälle tulevaisuuteen. No, kovin vahvasti emme tuossa prosessissa ole voineet olla, koska emme ole Naton jäseniä, mutta muutoin tästä on jonkun verran käyty keskustelua Naton jäsenmaitten kanssa, ja totta kai olemme pyrkineet vähän selvittämään, mihin suuntaan Nato on menossa. Arvio on, että Nato tulee vahvistamaan perustehtäväänsä, jäsentensä suojelua, konseptin myötä.
Sikäli kuin valtioneuvosto, tasavallan presidentti ja eduskunta lähipäivinä, ensi viikon alussa, tekevät tarvittavat päätökset ja haemme Naton jäsenyyttä, niin tulemme asemaan, jolla tulemme pääsemään jatkossa ei täysillä oikeuksilla mutta kuitenkin puheoikeudella hyvin moniin Naton kokouksiin, ihan jo lähiviikkojen aikana. Tätä myötä myös pääsemme toisella tavalla osallistumaan tämän konseptin valmistelutyöhön, [Puhemies koputtaa] ja sen jälkeen voimme laajemmin keskustella myös eduskunnassa tästä asiasta.
Frågan slutbehandlad.