Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Nästa fråga, ledamot Harkimo, varsågod.
Kiitos, arvoisa puhemies, ärade talman! Hallituksen ohjelmassa on säästötoimet kaksi miljardia, että saadaan satatuhatta työllistä lisää. Nyt on kuitenkin mennyt niin, että 50 000 työtöntä on tullut lisää. Arvonlisäveron nosto ajoittuu huonoon paikkaan, koska se kuristaa taloutta — miljardi otetaan pois markkinoilta, se on ihan selvä asia. Kun te teette laskelmia siitä, kuinka paljon työllisiä te saatte kaikilla toimenpiteillä, niin mitä laskelmia te olette tehneet siitä, paljonko arvonlisäveron kuristus vaikuttaa työllisyyteen?
Kiitoksia. — Valtiovarainministeri Purra, olkaa hyvä.
Arvoisa herra puhemies! Hallitus tekee työmarkkinoille ja muuten rakenteellisia uudistuksia, joiden keskipitkän ja pidemmän aikavälin työllisyysvaikutus on selvä. Nämä arviot eri toimista ovat valtiovarainministeriön virkakunnan laskemia. Sen lisäksi täytyy huomioida suhdannetilanne. Tällä hetkellä olemme alhossa. Onneksi monella sektorilla näkyy jo hieman enemmän valoa. Valtiovarainministeriön omienkin arvioiden mukaan kasvu käynnistyy ensi vuonna, jolloin myös työllisyys lähtee uudelleen nousuun, ja hallituskauden loppupuolella työllisyys näiden arvioiden mukaan on jo korkeampaa kuin se oli hallituksen aloittaessa.
No sitten, mitä tulee näihin hallituksen päätöksiin säästöjen ja veronkorotusten myötä, niin esimerkiksi sekä sosiaaliturvaleikkaukset että arvonlisäveron korotus heikentävät ostovoimaa. Toisaalta ostovoimaa parantavat monet muut tekijät, joita tällä hetkellä hallitus toteuttaa ja jotka muuten yhteiskunnassa ilmenevät, esimerkiksi ansiotason nousu, [Puhemies koputtaa] reaaliansioiden parantuminen. Tällä kokonaisvaikutuksella totta kai on vaikutusta, [Puhemies koputtaa] mutta arvio vaikutuksesta bkt:n kasvuun on yhteensä miinus 0,5 prosenttia [Puhemies koputtaa] vuosina 25—26.
Frågan slutbehandlad.
Riksdagen avslutade den muntliga frågestunden.
Vi går över till övriga ärenden på dagordningen.