Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
RSk 26/2007 rd - SRR 2/2007 rd
Statsrådet har till riksdagen överlämnat sin redogörelse om Finlands deltagande i operation ISAF i Afghanistan, Finlands deltagande i EU:s militära krishanteringsoperation i Tchad och Centralafrikanska republiken (EUFOR-TCHAD/RCA) samt försättandet av en finländsk militär avdelning i hög beredskap som en del av den av Sverige, Finland, Estland, Irland och Norge uppställda EU-stridsgruppen för beredskapsperioden 1.1—30.06.2008 (SRR 2/2007 rd).
Utrikesutskottet har i ärendet lämnat sitt betänkande (UtUB 11/2007 rd).
Riksdagen har
godkänt ett ställningstagande i enlighet med utrikesutskottets betänkande, att kommentarerna om redogörelsen framgår av betänkandet.
Dessutom enligt ställningstagandet:
Riksdagen förutsätter en utredning om Finlands deltagande i militär och civil krishantering 2008.
Riksdagen förutsätter en utredning om nuläget för lufttransportprojektet (SAC — Strategic Airlift Capability).
Riksdagen förutsätter en utredning om en översyn av Natos NRF-koncept (Nato Response Force).
_______________
Helsingfors den 14 december 2007