RIKSDAGENS SVAR 102/2013 rd

RSv 102/2013 rd - RP 68/2013 rd

Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lagstiftning om Lantmäteriverket

Ärende

Regeringen har till riksdagen överlämnat sin proposition med förslag till lagstiftning om Lantmäteriverket (RP 68/2013 rd).

Beredning i utskott

Jord- och skogsbruksutskottet har i ärendet lämnat sitt betänkande (JsUB 7/2013 rd).

Beslut

Riksdagen har godkänt följande uttalande:

Riksdagen förutsätter att servicen också efter reformen ligger på samma nivå i olika delar av landet tack vare ett heltäckande servicenät och att Lantmäteriverkets förvaltning och ledning placeras med omlokalisering i blickpunkten.

Riksdagen har antagit följande lagar:

Lag

om Lantmäteriverket

I enlighet med riksdagens beslut föreskrivs:

1 kap.

Uppgifter och organisation

1 §

Lantmäteriverket

Lantmäteriverket, som är underställt jord- och skogsbruksministeriet, har hela landet som sitt verksamhetsområde.

2 §

Uppgifter

Lantmäteriverket ska

1) sörja för fastighetsbildnings- och ägoregleringsverksamheten samt föra register över fastigheter,

2) sörja för inskrivningsärenden som gäller fastigheter samt föra lagfarts- och inteckningsregistret,

3) sörja för allmänna kartverksarbeten samt förvalta det riksomfattande datasystemet för topografiska data och flygbilder,

4) stödja förvaltningen och utvecklingen av infrastrukturen för geografisk information och främja en ändamålsenlig kartläggning och kartproduktion samt överlåta, publicera och dela ut kartuppgifter och andra uppgifter som hör till dess ansvarsområde,

5) sörja för att dess fackområde utvecklas och sköta övriga uppgifter som ankommer på verket enligt vad som särskilt föreskrivs eller som jord- och skogsbruksministeriet har förordnat verket att sköta.

Lantmäteriverket kan på beställning utföra uppdrag som hör till dess ansvarsområde och enligt avtal som ingåtts med en kommun fullgöra uppgifter som enligt vad som föreskrivs ska skötas av kommunens fastighetsingenjör eller som denne har förordnats att sköta.

3 §

Organisation

Lantmäteriverket har en centralförvaltning vars förvaltningsort är Helsingfors.

De verksamhetsenheter som är underställda centralförvaltningen är produktionsenheten, enheten för stödfunktioner och enheten för allmän förvaltning. Enheternas verksamhetsområde är hela landet.

Bestämmelser om Lantmäteriverkets servicepunkter utfärdas genom förordning av jord- och skogsbruksministeriet. På Åland finns en egen servicepunkt.

4 §

Enheternas uppgifter

Produktionsenheten har i uppgift att utföra fastighetsförrättnings-, inskrivnings- och kartverksuppgifter som hör till Lantmäteriverket samt andra produktionsuppgifter som avses i 2 §.

Enheten för stödfunktioner har i uppgift att producera sakkunnig- och utvecklingstjänster som avses i 2 §.

Enheten för allmän förvaltning har i uppgift att sörja för Lantmäteriverkets allmänna förvaltning, ekonomiförvaltning och personalförvaltning.

5 §

Arbetsordning

I Lantmäteriverkets arbetsordning meddelas närmare föreskrifter om Lantmäteriverkets organisation och uppgifter och hur de ordnas. Lantmäteriverkets arbetsordning publiceras i Finlands författningssamling.

I respektive arbetsordning för Lantmäteriverkets enheter meddelas närmare föreskrifter om enhetens interna organisation och uppgifter och hur de ordnas.

Lantmäteriverkets arbetsordning fastställs av generaldirektören. Enheternas arbetsordningar fastställs av generaldirektören efter föredragning av respektive enhets chef.

2 kap.

Ledning och beslutsfattande

6 §

Generaldirektörens uppgifter och beslutanderätt

Lantmäteriverket leds av en generaldirektör.

Generaldirektören avgör förvaltningsärenden inom Lantmäteriverkets ansvarsområde. Beslutanderätten i förvaltningsärenden får överföras på någon annan tjänsteman genom förordning av statsrådet.

Generaldirektören får förbehålla sig rätten att avgöra förvaltningsärenden där en enhetschef eller någon annan tjänsteman har beslutanderätt.

Generaldirektören utser en ställföreträdare för sig själv.

7 §

Meddelande av föreskrifter

Föreskrifter som faller under Lantmäteriverkets behörighet meddelas på beslut av generaldirektören.

Generaldirektören beslutar om meddelandet av föreskrifter efter föredragning av en behörig tjänsteman. Ett förslag till föreskrifter ska beredas separat från sådana förvaltningsbeslut som anknyter till tillämpningen av föreskrifterna.

8 §

Behörighetsvillkor för generaldirektören

Behörighetsvillkor för generaldirektören är högre högskoleexamen, sådan mångsidig erfarenhet som uppgiften kräver samt i praktiken visad ledarförmåga och erfarenhet av ledarskap.

9 §

Enhetschefernas uppgifter och beslutanderätt

Enheterna vid Lantmäteriverket leds av enhetschefer.

De ärenden som hör till en enhets uppgift avgörs av enhetschefen eller någon annan tjänsteman vid enheten enligt vad som anges i enhetens arbetsordning.

10 §

Handläggning av inskrivningsärenden

Chefen för produktionsenheten ska bestämma vilka av inskrivningsjuristerna som är ansvariga jurister för inskrivningsärenden. Bestämmelser om de ansvariga inskrivningsjuristernas uppgifter finns i enhetens arbetsordning.

Chefen för produktionsenheten får förordna en person som är anställd i tjänsteförhållande och som hör till enhetens produktionspersonal att avgöra inskrivningsärenden, om denne har tillräcklig kunskap för uppgiften.

11 §

Närmare bestämmelser

Närmare bestämmelser om personalen, personalens uppgifter, behörighetsvillkoren för tjänster och tillsättande av tjänster utfärdas genom förordning av statsrådet.

3 kap.

Särskilda bestämmelser

12 §

Förande av talan

Lantmäteriverkets centralförvaltning kärar och svarar på statens vägnar samt bevakar hos domstol och myndigheter statens fördel och rätt i alla ärenden som gäller Lantmäteriverket.

En enhetschef har rätt att företräda staten i de mål som gäller den berörda enheten, där centralförvaltningens företrädare inte uppträder.

13 §

Behandling och avgörande av förvaltningsklagan

Förvaltningsklagan som har anförts över Lantmäteriverkets eller dess tjänstemäns eller anställdas verksamhet avgörs av generaldirektören. I Lantmäteriverkets arbetsordning får det dock bestämmas att en klagan som anförts över Lantmäteriverkets tjänstemäns eller anställdas verksamhet avgörs av någon annan tjänsteman.

En förvaltningsklagan som anförts över generaldirektörens eller dennes ställföreträdares verksamhet avgörs av jord- och skogsbruksministeriet.

14 §

Avgiftsbelagda prestationer

Avgifterna för Lantmäteriverkets kartor, flygbilder, publikationer och andra motsvarande prestationer och avgifterna för uppdrag som utförs på beställning, som det inte föreskrivs särskilt om, bestäms enligt lagen om grunderna för avgifter till staten (150/1992). Enligt den lagen bestäms även avgifterna för behandling av inskrivningsärenden.

Vid bestämmande av avgifter för kartor avsedda för allmänt bruk, topografiskt datamaterial, flygbilder, publikationer och andra motsvarande prestationer får kostnaderna för materialanskaffningen lämnas helt eller delvis obeaktade. Det får även bestämmas att ingen avgift alls ska tas ut.

15 §

Ikraftträdande

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

Genom denna lag upphävs lagen om lantmäteriverket (505/1991).

Vad som någon annanstans i lagstiftningen föreskrivs eller i övrigt bestäms om lantmäteribyråer gäller efter denna lags ikraftträdande Lantmäteriverket.

_______________

Lag

om ändring av fastighetsbildningslagen

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i fastighetsbildningslagen (554/1995) 3 § 2 mom., 5 § 1 mom., 5 a § 2 mom., 6 § 4 mom., 14 § 1 mom., 15 § 1 mom., 68 § 2 mom., 102 §, 192 § 1 mom., 212 § 1 och 2 mom., 234 § 2 mom., 239 §, 241 § 1 mom., 242 § 2 mom., 255 § 2 mom., 285 § 1 och 3 mom. samt 291 § 2 mom.,

av dem 3 § 2 mom., 5 § 1 mom., 6 § 4 mom. samt 212 § 1 och 2 mom. sådana de lyder i lag 914/2011, 5 a § 2 mom. och 14 § 1 mom. sådana de lyder i lag 322/1999, 68 § 2 mom. och 241 § 1 mom. sådana de lyder i lag 1159/2005, 239 § och 255 § 2 mom. sådana de lyder i lag 1180/2000 samt 285 § 1 mom. sådant det lyder i lag 273/1998, och

fogas till lagen nya 10 a och 10 b § samt till 285 §, sådan den lyder delvis ändrad i lagarna 273/1998 och 914/2011, ett nytt 4 mom. och till 287 § ett nytt 3 mom. som följer:

3 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Fastighetsförrättningar och andra åtgärder som avses i 1 mom. sköts av Lantmäteriverket. Inom detaljplaneområden ska dock den myndighet som för fastighetsregister inom området i enlighet med 5 § i fastighetsregisterlagen ha hand om fastighetsförrättningar och andra åtgärder på det sätt som närmare bestäms nedan i 5 § 3 mom. Om en fastighetsförrättning gäller både ett detaljplaneområde och ett område utanför detta, sköts förrättningen likväl av Lantmäteriverket.

5 §

Förrättningsingenjören kan vara en i tjänsteförhållande vid Lantmäteriverket anställd diplomingenjör med för uppgiften lämplig lantmäteriexamen, eller ingenjör eller tekniker med för uppgiften lämplig examen som avlagts vid en yrkeshögskola eller en teknisk läroanstalt, kommunens fastighetsingenjör eller en i tjänsteförhållande hos kommunen anställd ingenjör eller tekniker som har avlagt en ovan avsedd examen.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

5 a §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

En i tjänsteförhållande vid Lantmäteriverket anställd förrättningsingenjör som avses i 5 § 1 mom. kan med samtycke av Lantmäteriverket förordnas att vara förrättningsingenjör vid en förrättning som avses i 5 § 3 mom. med beaktande av vad som föreskrivs i 4 mom. i den paragrafen.

6 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lantmäteriverkets centralförvaltning fastställer grunderna för och beloppet av det arvode, de ersättningar och det dagtraktamente som en god man erhåller. På goda män tillämpas i övrigt vad som i kommunallagen (365/1995) bestäms om kommunens förtroendevalda, om inte något annat föreskrivs nedan.

10 a §

För olycksfall som inträffat vid skötseln av uppgiften som god man betalas ersättning av statens medel på samma grunder som det i lagen om olycksfallsförsäkring (608/1948) föreskrivs om olycksfall i arbetet. Ersättning betalas till den del som den skadade inte enligt någon annan lag har rätt till ersättning enligt lagen om olycksfallsförsäkring.

10 b §

På ansökan om ersättning, ersättningsskyldighet, ersättning, behandling av ersättningsärende, förande av talan, tystnadsplikt och brott mot den, rätt att få uppgifter, rätt och skyldighet att lämna ut uppgifter, sökande av ändring i beslut i ett ersättningsärende, Statskontorets regressrätt och återkrav av grundlös ersättning tillämpas lagen om olycksfallsförsäkring, yrkessjukdomslagen (1343/1988) och lagen om rehabilitering som ersätts enligt lagen om olycksfallsförsäkring (625/1991). Vad som i dessa lagar föreskrivs om arbetstagare, arbetsgivare och försäkringsanstalt tillämpas på motsvarande sätt på god man, Lantmäteriverket och, med beaktande av bestämmelserna i 9 och 30 § i lagen om olycksfallsförsäkring, på Statskontoret.

14 §

Ansökan om fastighetsförrättning ska göras skriftligen hos Lantmäteriverket. En förrättning som avses i 5 § 3 mom. söks dock hos den som för kommunens fastighetsregister. Nedan bestäms särskilt om hur en förrättning blir anhängig utan ansökan.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

15 §

Om en ansökan har gjorts i enlighet med denna lag och de bestämmelser som utfärdats och föreskrifter som meddelats med stöd av den, ska Lantmäteriverket eller fastighetsregisterföraren utfärda förrättningsförordnande för verkställande av förrättning.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

68 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

För projektnyskifte och för sådant nyskifte som kan främja överlåtandet av mark som tillskottsområden eller annars avsevärt förbättra förhållandena på orten, kan Lantmäteriverket utfärda förrättningsförordnande utan ansökan.

102 §

Om det vid en fastighetsbestämning framgår att ett fel som avses i 278 § har begåtts, ska fastighetsregistermyndigheten överföra ärendet till Lantmäteriverkets centralförvaltning sedan förrättningen har vunnit laga kraft.

192 §

När en förrättning har vunnit laga kraft enligt 284 §, görs anteckningar om förrättningen i fastighetsregistret. Har alla sakägare meddelat att de godkänner förrättningen, kan anteckningarna i fastighetsregistret göras före utgången av besvärstiden. Vad som föreskrivs i detta moment gäller också antecknande i fastighetsregistret av sådana beslut av fastighetsregisterföraren som avses i 3 § 1 mom.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

212 §

Förrättningskostnaderna för projektnyskifte enligt 67 § 4 mom. betalas av den som genomför projektet. Om Lantmäteriverket med stöd av 68 § 2 mom. har utfärdat förrättningsförordnande för annat nyskifte utan ansökan, betalas förrättningskostnaderna helt och hållet av statens medel. Om det vid en och samma nyskiftesförrättning görs ägoreglering som följer av behov som avses i såväl 67 § 4 mom. som 67 § 1 mom., svarar den som genomför projektet för förrättningskostnaderna för de åtgärder som behövs med anledning av projektet. Till övriga delar tilllämpas på förrättningskostnaderna vad som bestäms ovan i detta moment och i 209 §.

Förrättningskostnaderna för en fastighetsbestämning eller annan förrättning genom vilken en brist i fastighetsregistret eller fastighetsindelningen kan avhjälpas eller ett fel i fastighetssystemet rättas eller tillförlitligheten och klarheten i fastighetssystemet annars främjas ska, enligt vad som bestäms närmare genom förordning av statsrådet, betalas av statens eller kommunens medel, till den del förrättningen eller åtgärden har påkallats av det allmänna intresset. Förrättningskostnaderna för en förrättning som avses i 283 § betalas dock helt och hållet av statens eller kommunens medel. Förrättningskostnaderna betalas av statens medel, om fastighetsregistret förs av Lantmäteriverket och av kommunens medel, om fastighetsregistret förs av en kommunal myndighet.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

234 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Besvärshandlingarna ska skickas till den behöriga jorddomstolen. Jorddomstolen ska lämna uppgift om besvären och besvärens innehåll till fastighetsregisterföraren.

239 §

Besvärsskriften, som ska innehålla tillståndsansökan och de besvär som anförs, ska tillsammans med jorddomstolens dom eller beslut inlämnas till jorddomstolen senast den sextionde dagen efter den dag då jorddomstolens avgörande avkunnades eller gavs. Anför flera personer besvär över jorddomstolens avgörande, behöver endast ett exemplar av jorddomstolens avgörande fogas till besvärsskrifterna.

241 §

Jorddomstolen ska sända de fullföljdshandlingar som lämnats in till den till högsta domstolen sedan den tid som föreskrivits för sökande av ändring har gått ut. Samtidigt ska förrättningshandlingarna tillställas högsta domstolen till påseende. Om en ändringsansökan uppenbart har gjorts för sent, sänds fullföljdshandlingarna till högsta domstolen utan att förrättningshandlingarna skickas med. Jorddomstolen ska lämna uppgift om sökandet av ändring till fastighetsregisterföraren.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

242 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Behörig i ett mål eller ärende är den jorddomstol inom vars domkrets det område som saken gäller är beläget. Om området hör till två eller flera jorddomstolskretsar eller om det i saken är fråga om en rå som samtidigt utgör gränsen mellan två eller flera jorddomstolskretsar, ska saken avgöras av den jorddomstol till vars domkrets största delen av det område eller den rå som saken gäller hör.

255 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ett beslut genom vilket en ändringsansökan avvisas ska delges Lantmäteriverket, fastighetsingenjören eller vägnämnden och i besvärsärenden, om förrättningen inte har slutförts, även förrättningsingenjören, som vid förrättningssammanträdet ska föredra det för de övriga sakägarna, vilka då ska anses ha fått del av avgörandet.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

285 §

Med undantag för beslut som avses i 3 mom. får Lantmäteriverkets beslut överklagas genom besvär hos förvaltningsdomstolen i enlighet med förvaltningsprocesslagen (586/1996).

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Begäran om omprövning av ett beslut genom vilket Lantmäteriverket eller kommunens fastighetsregisterförare har vägrat att utfärda förrättningsförordnande får anföras hos Lantmäteriverkets centralförvaltning i enlighet med förvaltningslagen (434/2003).

Ett beslut med anledning av en begäran om omprövning får överklagas genom besvär hos förvaltningsdomstolen i enlighet med förvaltningsprocesslagen. Besvären anförs hos den förvaltningsdomstol inom vars domkrets det område eller största delen av det område som saken gäller är beläget. I förvaltningsdomstolens beslut får ändring sökas genom besvär endast om högsta förvaltningsdomstolen beviljar besvärstillstånd.

287 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Statens och andra offentliga samfunds myndigheter är trots sekretessbestämmelserna på begäran skyldiga att lämna ut sakägarnas identifikations- och kontaktuppgifter till Lantmäteriverket och den kommun som ansvarar för förandet av fastighetsregistret för att informera om fastighetsförrättningen.

291 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

I syfte att styra det sätt på vilket förrättningar och uppgifter som avses i denna lag utförs utfärdar Lantmäteriverkets centralförvaltning behövliga formulär för handlingarna samt meddelar föreskrifter om de råmärken som ska användas, de anteckningar som ska göras på kartan och om exaktheten av mätningar vid fastighetsförrättningar.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av lagen om ett fastighetsdatasystem och anslutande informationstjänster

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om ett fastighetsdatasystem och anslutande informationstjänster (453/2002) 5 § 1 och 2 mom., 6 § 1 och 2 mom. samt 8 § 5 mom., av dem 6 § 2 mom. sådant det lyder i lag 576/2009, som följer:

5 §

Förvaltningen av fastighetsdatasystemet

Lantmäteriverket sörjer för inrättandet, förvaltningen och upprätthållandet av det fastighetsdatasystem som avses i denna lag samt för informationstjänsterna och för utvecklandet av systemet.

För att täcka sina kostnader för förvaltningen och upprätthållandet av fastighetsdatasystemet samt för informationstjänsterna och utvecklandet av systemet får Lantmäteriverket en sådan andel av inkomsterna av fastighetsdatasystemets prestationer som bestäms genom förordning av jord- och skogsbruksministeriet. Bestämmelser om hur de kostnader som orsakas av andra åtgärder inom fastighetsdatasystemet täcks med inkomsterna av systemets prestationer samt bestämmelser om hur inkomsterna annars fördelas mellan de myndigheter som sköter systemet utfärdas genom förordning av jord- och skogsbruksministeriet. Innan en förordning utfärdas ska jord- och skogsbruksministeriet höra de viktigaste producenterna av information för fastighetsdatasystemet.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

6 §

Utlämnande av uppgifter som informationstjänst

Lantmäteriverket ska ge möjlighet för var och en att vid Lantmäteriverket avgiftsfritt få läsa de uppgifter som finns i fastighetsdatasystemet och att göra anteckningar om dem. Mot avgift lämnas uppgifter ut i form av utdrag, intyg, bevis och andra utskrifter samt med hjälp av teknisk anslutning. Om inte särskilda skäl föranleder något annat, kan en kopia av uppgifterna ges i elektronisk form mot avgift.

Utdrag, intyg, bevis och andra utskrifter samt i 1 mom. avsedda kopior kan ges av kommuner, Lantmäteriverket och magistrater samt med stöd av beslut som Lantmäteriverket meddelat även av andra myndigheter som har en teknisk anslutning till fastighetsdatasystemet.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

8 §

Skadeståndsansvar

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Om felaktigheten hos en uppgift i fastighetsdatasystemet orsakas av verksamhet enligt 5 § 1 mom. inom Lantmäteriverket, som svarar för fastighetsdatasystemets förvaltning, ansvarar Lantmäteriverket i enlighet med 2 mom. i denna paragraf för sådan skada som felet orsakat den som lämnat ut uppgiften.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av fastighetsregisterlagen

I enlighet med riksdagens beslut

upphävs i fastighetsregisterlagen (392/1985) 18 och 19 § samt

ändras 3 § 2 mom., 5 § 1 och 4 mom., 11 § 2 mom. samt 12 § 2 mom., av dem 3 § 2 mom. och 11 § 2 mom. sådana de lyder i lag 454/2002 samt 5 § 1 och 4 mom. sådana de lyder i lag 323/1999, som följer:

3 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lantmäteriverket beslutar på ansökan av kommunen eller på eget initiativ om ändring av byindelningen och av namnet på en registerby. Den som för fastighetsregistret beslutar på ansökan av ägaren till en registerenhet om ändring av registerenhetens namn.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

5 §

Fastighetsregistret förs av Lantmäteriverket enligt vad Lantmäteriverkets centralförvaltning bestämmer. På detaljplaneområden, med undantag för sådana stranddetaljplaneområden som avses i 10 kap. i markanvändnings- och bygglagen (132/1999), förs fastighetsregistret likväl av kommunens fastighetsingenjör, om kommunen beslutar åta sig att föra fastighetsregister. Finns det i en kommun flera fastighetsingenjörer, ska kommunen bestämma vilken av dem som ska föra fastighetsregistret.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ansvaret för förandet av fastighetsregister övergår vid ingången av det femte kalenderåret efter det kalenderår under vilket kommunen har fattat ett beslut som avses i 1 eller 3 mom., om inte kommunen avtalar om något annat med Lantmäteriverket.

11 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Staten eller kommunen är dock enligt 1 mom. skadeståndsskyldig endast om den oriktiga registeruppgiften gäller

1) arealen av en registerenhet vars område har mätts på nytt vid en förrättning eller i något annat sammanhang,

2) vid en förrättning stiftade, flyttade eller upphävda servitut eller andra motsvarande nyttjanderätter, med undantag av uppgifter om placeringen av ett servitut eller en nyttjanderätt och uppgifter om kontaktpersonen för väglaget för en enskild väg,

3) en fastighets andel i ett samfällt område eller i en gemensam särskild förmån, eller en enskild särskild förmån som hör till fastigheten, om det vid en förrättning har träffats ett avgörande som har rättskraft angående andelen eller förmånen, eller

4) registerenheters inbördes läge, till den del läget har bestämts vid en förrättning.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

12 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Statens eller kommunens rätt till ersättning med stöd av 1 mom. börjar den dag då staten eller kommunen till den skadelidande betalt skadestånd eller genom ett lagakraftvunnet domstolsutslag ålagts att betala skadestånd. Beslut om att ersättning ska krävas ut fattas på statens vägnar av Lantmäteriverket och på kommunens vägnar av kommunstyrelsen. Staten eller kommunen kan helt eller delvis avstå från ersättning, om det med beaktande av skadans storlek och omständigheterna i övrigt är oskäligt att kräva sådan.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av lagen om stöd för nyskiften

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om stöd för nyskiften (24/1981) 6 § 2 mom., 7 § och 10 a § 1 mom., sådana de lyder, 6 § 2 mom. i lag 1239/1994 samt 7 § och 10 a § 1 mom. i lag 990/2010, som följer:

6 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lantmäteriverket beslutar om betalning av kostnader enligt 2 §.

7 §

Lantmäteriverket betalar medel enligt 2 § i förskott till lägenhetens ägare eller innehavare eller, på förslag av förrättningsmännen, till någon annan person, sammanslutning eller myndighet som utsetts vid förrättningen.

Har medel som avses i 1 mom. lyfts innan arbetet är utfört, ska det arbete som motsvarar det lyfta beloppet utföras inom två år efter att beloppet lyftes. Lantmäteriverket kan dock av särskilda skäl bevilja en förlängning av tidsfristen, dock för högst två år i sänder. Om arbetet inte slutförs inom utsatt tid, ska Lantmäteriverket återkräva det belopp som lyfts och på det beloppet ta ut en årlig ränta enligt den räntefot som avses i 4 § 1 mom. i räntelagen (633/1982) räknat från den dag då medlen lyftes.

Lyfts de medel som avses i 1 mom. inte inom fem år efter att ett beslut enligt 6 § 2 mom. meddelades, har rätten till medlen gått förlorad, om inte Lantmäteriverket av särskilda skäl beslutar något annat.

10 a §

Efter att ett beslut om återkrav av kostnaderna har fattats, ska Lantmäteriverket utan dröjsmål sända ett meddelande till inskrivningsmyndigheten för att det pantansvar som avses i 10 § ska bli antecknat i lagfarts- och inteckningsregistret. Genom förordning av statsrådet föreskrivs om när beloppet av de kostnader som återkrävs är så lågt att något meddelande eller någon anteckning dock inte behöver göras.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av lagen om fastighetsförrättningsavgift

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om fastighetsförrättningsavgift (558/1995) 2 §, 3 § 3 mom., 5 §, 7 § 2 mom. 1 punkten och 11 §, av dem 3 § 3 mom. sådant det lyder i lag 1434/2001, och

fogas till 7 §, sådan den lyder delvis ändrad i lagarna 1434/2001 och 960/2009, ett nytt 4 mom. som följer:

2 §

Fastighetsförrättningsavgiften uppbärs till staten i de fall då fastighetsförrättningen har verkställts av en tjänsteman vid Lantmäteriverket. För en fastighetsförrättning som har verkställts av kommunens tjänsteman uppbärs fastighetsförrättningsavgiften till kommunen.

3 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Arbetsersättningen fastställs på grundval av den arbetstid som använts för förrättningen, de genomsnittliga lönekostnaderna samt de övriga kostnader som orsakas Lantmäteriverket eller kommunen för verkställandet av förrättningen. Närmare bestämmelser om de övriga kostnader som ska beaktas när arbetsersättningen fastställs utfärdas genom förordning av statsrådet.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

5 §

Har den avgiftsskyldige vid en förrättning skött sådana uppgifter som ankommer på Lantmäteriverket, minskas förrättningsersättningen med motsvarande andel.

7 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Fastighetsförrättningsavgift bestäms inte heller för

1) en fastighetsförrättning som har verkställts för statens behov då förrättningen har utförts av en tjänsteman vid Lantmäteriverket,

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Bestämmelser om de fall i vilka fastighetsförrättningar är sådana som avses i 2 mom. 1 punkten utfärdas genom förordning av statsrådet.

11 §

Lantmäteriverket kan på statens vägnar och kommunens fastighetsregisterförare på kommunens vägnar av särskilt vägande skäl bevilja en fysisk person eller ett dödsbo uppskov med betalningen av avgiften.

Ändring i Lantmäteriverkets och kommunens fastighetsregisterförares beslut får inte sökas genom besvär.

Närmare bestämmelser om de orsaker som kan utgöra grund för beviljande av betalningsuppskov utfärdas genom förordning av statsrådet.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av 86 och 92 § i landsvägslagen

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i landsvägslagen (503/2005) 86 § 1 mom. och 92 § 2 mom., som följer:

86 §

Registrering av landsvägsförrättning

En landsvägsförrättning kan oberoende av utbetalning av ersättningar registreras när den vunnit laga kraft, och utbetalningen av ersättning behöver inte anmälas till Lantmäteriverket.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

92 §

Förfaranden som gäller ett tidigare vägområde

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ett sådant område utanför en kommuns detaljplaneområde som har hört till en tidigare allmän väg och som före den 1 juli 1991 har övergått i kommunens ägo och som inte sedan tidigare hör till en fastighet bildas till lägenhet eller fogas till en fastighet vid en förrättning enligt 41 § i fastighetsbildningslagen. Lantmäteriverket meddelar förordnande om verkställande av förrättningen utan ansökan efter att först ha hört kommunen. Kommunen betalar förrättningskostnaderna.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av lagen om enskilda vägar

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om enskilda vägar (358/1962) 38 c § 1 och 3 mom., 40 § 2 mom., 41 § 1 och 3 mom., 51 a §, 52 § 4 mom., 55 § och 67 § 7 punkten,

sådana de lyder, 38 c § 1 mom. i lag 185/2003, 38 c § 3 mom., 40 § 2 mom. och 41 § 1 mom. i lag 1079/2000, 41 § 3 mom. i lag 916/2011, 51 a § i lagarna 555/1995 och 1079/2000, 52 § 4 mom. och 67 § 7 punkten i lag 555/1995 och 55 § i lag 1019/1993, samt

fogas till 43 §, sådan den lyder i lag 555/1995, ett nytt 2 mom. som följer:

38 c §

Inom ett område där vägrätterna är oklara eller inom vilket det på grund av ändrade trafikförhållanden är behövligt att bygga eller dra in vägar eller reglera vägrätterna på något annat sätt, kan en vägförrättning som gäller ett sådant område verkställas på kommunens, väglagets eller fastighetsägarens ansökan för att ändamålsenliga vägförbindelser ska kunna ordnas och vägrätterna fås att motsvara de ändrade förhållandena (lokal vägförrättning). Om ordnandet av vägförbindelserna är behövligt för att minska den lokala trafiken på en allmän väg eller för att slopa eller för att minska antalet plankorsningar mellan väg och järnväg, får lokal vägförrättning sökas även av väghållaren för den allmänna vägen eller av banhållaren. En sådan vägförrättning söks hos Lantmäteriverket, som utfärdar förrättningsförordnandet och sköter om verkställandet av förrättningen även i sådana fall då den helt och hållet gäller ett område som avses i 5 § 3 mom. i fastighetsbildningslagen. Om allmänt intresse kräver det, kan Lantmäteriverket utfärda förordnande för verkställande av lokal vägförrättning utan ansökan.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

I fråga om betalningen av kostnaderna för en lokal vägförrättning tillämpas 47 §. Om förrättningen har anhängiggjorts på ansökan och om den helt eller delvis berott på allmänt intresse, kan förrättningskostnaderna helt eller delvis betalas av statens medel. Förrättningsmännen fattar beslut om detta. Ändring i förrättningsmännens beslut får inte sökas genom besvär. Om förrättningen verkställs utan ansökan på Lantmäteriverkets förordnande, betalas förrättningskostnaderna av statens medel.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

40 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Förrättningsingenjören kan vara en diplomingenjör, ingenjör eller tekniker anställd hos Lantmäteriverket eller kommunen i enlighet med vad som anges i 5 och 5 a § i fastighetsbildningslagen. I fråga om förrättningsingenjören och goda männen iakttas i övrigt vad som i fastighetsbildningslagen föreskrivs om förrättningsingenjörer och goda män.

41 §

Förordnande om vägförrättning ska sökas skriftligen hos Lantmäteriverket. Om vägförrättningen gäller ett område som i sin helhet är ett sådant område som avses i 5 § 3 mom. i fastighetsbildningslagen, söks förrättningen hos kommunens fastighetsregisterförare.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lantmäteriverket eller, om det är fråga om ett sådant område som avses i 5 § 3 mom. i fastighetsbildningslagen, kommunens fastighetsregisterförare kan utan ansökan anhängiggöra en vägförrättning i sådana fall som avses i 283 § i fastighetsbildningslagen.

43 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

I fråga om rätten för Lantmäteriverket och den kommun som sörjer för förandet av fastighetsregistret att få uppgifter för skötseln av lagstadgade tjänsteuppgifter i frågor som gäller enskilda vägar enligt denna lag, tillämpas vad som föreskrivs i 287 § 3 mom. i fastighetsbildningslagen.

51 a §

Lantmäteriverket för register över de enskilda vägar i fråga om vilka väglag har grundats för skötseln av vägärenden (register över enskilda vägar). Registret över enskilda vägar är en del av det fastighetsdatasystem som avses i 3 § i lagen om ett fastighetsdatasystem och anslutande informationstjänster (453/2002). Lantmäteriverket för register över enskilda vägar också då det gäller enskilda vägar på sådana områden som avses i 5 § 3 mom. i fastighetsbildningslagen.

Användningssyftet för registret över enskilda vägar är att

1) möjliggöra inskrivning av vägrätter och andra bruksrättigheter som inrättats till förmån för delägarna i ett väglag för att kunna befästa rättigheterna och för att kunna trygga utomståendes rättigheter,

2) främja behandlingen av förrättningar, fastighetsförrättningar och andra ärenden som gäller enskilda vägar enligt denna lag,

3) säkerställa att uppgifter om vägrätter och andra bruksrättigheter finns tillgängliga för beredning, genomförande och tillsyn i fråga om rättshandlingar och projekt som gäller fastigheter och enskilda vägar som förvaltas av väglag liksom även för domstolarnas och myndigheternas verksamhet.

I fastighetsdatasystemet införs

1) väglagets namn, nummer, den kommun inom vilken vägen löper och vägens utsträckning,

2) sysslomannens eller bestyrelseordförandens namn, personbeteckning och kontaktuppgifter samt ändringar i dessa uppgifter,

3) en rättighet som avses i 12 eller 13 § och den fastighet som belastas av rättigheten samt uppgift om huruvida vägdelägarna har rättigheten gemensamt eller om den innehas av någon av dem,

4) en vägs eller vägdels anslutning till eller avskiljande från väglagets väg samt sammanslagning av två eller flera väglag eller delning eller upplösning av väglaget,

5) indragning eller upphörande av väglagets väg eller en del av vägen.

Om inte något annat föreskrivs i denna lag tillämpas på sekretess för och utlämnande av personuppgifter lagen om offentlighet i myndigheternas verksamhet (621/1999) samt på annan behandling av personuppgifter personuppgiftslagen (523/1999). Bestämmelser om hur uppgifter lämnas ut ur fastighetsdatasystemet finns i 6 § i lagen om ett fastighetsdatasystem och anslutande informationstjänster.

De uppgifter som ska föras in i registret över enskilda vägar förvaras permanent, om inte något annat särskilt bestäms i lag. Om uppgifterna i registret har ändrats, ska bevarandet och användbarheten av de tidigare uppgifterna säkerställas genom separat arkivering eller på något annat sätt som datatekniken möjliggör.

52 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Vägnämnden ska lämna Lantmäteriverket de uppgifter som avses i 51 a § 3 mom. 1, 2 och 4 punkten, när vägnämnden har fattat ett sådant beslut i saken som vunnit laga kraft. Har ett beslut som vid väglagets stämma fattats i en fråga som avses i 67 § 7 punkten hänskjutits till vägnämnden för avgörande, ska vägnämnden underrätta Lantmäteriverket om sitt beslut i saken sedan det har vunnit laga kraft. Vägnämnden ska när den underrättar Lantmäteriverket om ett beslut som avses i 1 mom. 7 punkten bifoga en karta som utvisar den väg som beslutet gäller.

55 §

Ändring i vägnämndens beslut enligt denna lag söks genom besvär hos jorddomstolen. Besvären ska anföras skriftligt och till besvären ska fogas ett utdrag eller en officiell avskrift av vägnämndens protokoll i ärendet jämte beslut. Besvärshandlingarna ska inges av ändringssökanden personligen eller av hans eller hennes befullmäktigade ombud eller genom bud eller med posten tillställas jorddomstolen senast den trettionde dagen efter det att vägnämnden fattade sitt beslut.

67 §

Sysslomannen eller bestyrelsen åligger:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

7) att lämna Lantmäteriverket uppgifter som avses i 51 a § 3 mom. 2 punkten, när väglaget vid sin stämma har fattat beslut i saken;

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                       20     .

_______________

Lag

om ändring av lagen om inlösen av fast egendom och särskilda rättigheter

I enlighet med riksdagens beslut

upphävs i lagen om inlösen av fast egendom och särskilda rättigheter (603/1977) 6 §, sådan den lyder i lag 476/1996,

ändras 5 § 2 mom., 10 § 2 mom., 11, 13 och 20 §, 52 § 4 mom., 53 § 2 mom., 54 § 2 mom., 71 § 2 mom., 72 c och 72 d §, 76 § 2 mom., 79 § 1 mom., 84 § 2 mom., 86 § 3 mom., 87 och 93 § samt 97 § 2 mom.,

sådana de lyder, 5 § 2 mom., 10 § 2 mom., 72 c §, 86 § 3 mom. samt 87 och 93 § i lag 476/1996, 11 § i lagarna 476/1996 och 1144/1999, 13 § i lag 1144/1999, 20 §, 52 § 4 mom., 71 § 2 mom. och 97 § 2 mom. i lag 709/1993, 53 § 2 mom. och 84 § 2 mom. i lag 917/2011, 54 § 2 mom. och 79 § 1 mom. i lag 580/2009 samt 72 d § och 76 § 2 mom. i lag 1433/2001, samt

fogas till 101 §, sådan den lyder i lag 1394/2009, ett nytt 2 mom. som följer:

5 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Om inlösningstillstånd söks för ett företag som avses i 9 § 4 mom. och om ingen motsätter sig att inlösningstillstånd utfärdas eller det är fråga om inlösen som är av mindre betydelse med avseende på allmänt och enskilt intresse, avgörs ansökan om inlösningstillstånd av Lantmäteriverket.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

10 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Beslut om inlösningstillstånd ska utan dröjsmål i den ordning som föreskrivs i 9 § 1 mom. meddelas dem som enligt 8 § ska höras i saken samt sökanden. När inlösningstillståndet har utfärdats av statsrådet ska beslutet om inlösningstillstånd dessutom utan dröjsmål meddelas Lantmäteriverket, vilket samtidigt ska ges exemplar av ansökningshandlingarna.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

11 §

Förordnande om verkställande av inlösen utfärdas av Lantmäteriverket sedan det beviljat inlösningstillstånd eller fått kännedom om det beslut genom vilket inlösningstillstånd beviljats.

Förordnande om verkställande av inlösen enligt 5 § 3 mom. samt sådan annan inlösen till vilken sökanden har rätt utan inlösningstillstånd utfärdas av Lantmäteriverket på ansökan.

13 §

Till förrättningsingenjör ska Lantmäteriverket förordna en lantmäteriingenjör som verkställer lantmäteriförrättningar och är tillräckligt förtrogen med inlösningsärenden. Om en förrättning i sin helhet sker inom en kommuns detaljplaneområde, med undantag för stranddetaljplaneområden enligt 10 kap. i markanvändnings- och bygglagen (132/1999), och kommunen inte är sakägare vid inlösningsförrättningen, kan med kommunens samtycke en fastighetsingenjör som har motsvarande förtrogenhet med inlösningsärenden förordnas till förrättningsingenjör.

20 §

Inlösningar som grundar sig på ett och samma inlösningstillstånd ska behandlas vid samma förrättning. Lantmäteriverket kan dock vid utfärdandet av förrättningsförordnande eller under förrättningen åtskilja på samma inlösningstillstånd grundade inlösningar för behandling vid olika förrättningar, om det för påskyndande av inlösningen eller av annan orsak är behövligt.

52 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sökanden ska utan dröjsmål underrätta Lantmäteriverket om att ersättning har betalts och samtidigt framlägga utredning om detta.

53 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Då förvärv av äganderätten till en fastighet eller ett område som ska inlösas eller då uppkomsten av andra till avslutande av inlösningen hörande rättsverkningar är av vikt för att syftet med inlösningen ska kunna nås och då besvär över inlösningsbeslutet gäller endast ersättningar eller kostnader eller annars någon sådan omständighet som inte inverkar på bestämmandet av föremålet för inlösningen eller på anteckningar som annars ska göras i fastighetsregistret, kan behövliga registeranteckningar om förrättningen göras på anhållan av den som ansökt om inlösen, även om inlösningsbeslutet inte till alla delar vunnit laga kraft, under förutsättning att den av inlösningskommissionen fastställda inlösningsersättningen behörigen har betalts. Gäller besvär som utgör hinder för registrering endast vissa av de fastigheter som hör till förrättningen, kan registeranteckningarna rörande de övriga fastigheterna göras utan inväntande av att inlösningsbeslutet ska vinna laga kraft. Ovan avsedda anhållan ska riktas till Lantmäteriverket som ska tillställa fastighetsregisterföraren de uppgifter som behövs för registreringen samt anmäla anhållan om registrering till jorddomstolen. Jorddomstolen kan förbjuda registrering till dess besvären har avgjorts. Jorddomstolen kan fatta ett beslut som avses i detta moment också med ordföranden ensam.

54 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Om fastighetsregistret förs av en kommun, ska kommunen utan dröjsmål meddela Lantmäteriverket att inlösningsförrättningen har antecknats i fastighetsregistret. Lantmäteriverket ska underrätta den myndighet som har utfärdat inlösningstillståndet om att inlösningen har avslutats och, när det är fråga om inlösen enligt 3 § 2 punkten, genom bevislig delgivning meddela ägaren eller innehavaren detta. Bestämmelser om anmälan till inskrivningsmyndigheten finns i 79 § 1 mom.

71 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nås inte överenskommelse om tilläggsersättning, ska denna bestämmas vid en förrättning som hålls på ansökan av den som har framställt yrkandet. Vid förrättningen ska bestämmelserna om inlösningsförrättning iakttas. Lantmäteriverket utfärdar förordnande om verkställande av förrättning.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

72 c §

En särskild rättighet som förvärvats genom inlösen kan på grundval av ett avtal som ingåtts mellan parterna överföras på någon annan, om den som rättigheten överförs på är ett offentligrättsligt samfund eller ett sådant privaträttsligt samfund som avses i 4 § 2 mom. och samfundet fortsätter med det företag för vilket inlösningen har verkställts. Ärendet avgörs av Lantmäteriverket. En anteckning om överföringen görs i fastighetsregistret.

72 d §

Om den som ansöker om inlösen behöver använda ett område till vilket den sökande på grundval av inlösen har särskild rättighet för ett syfte som avviker från inlösningsbeslutet, kan Lantmäteriverket på ansökan ändra det användningssyfte som nämns i inlösningsbeslutet, om ett allmänt behov det kräver och det men eller den skada som ändringen vållar ägarna av området eller innehavarna av andra särskilda rättigheter som hänför sig till området är ringa. I annat fall ska på ett ärende som gäller ändring av användningssyftet tillämpas bestämmelserna om inlösningstillstånd och inlösningsförrättning som utförs med stöd av tillstånd.

Lantmäteriverket ska innan ett beslut enligt 1 mom. fattas ge dem vars rätt saken gäller tillfälle att inom utsatt tid ge sitt utlåtande om ansökan. På detta förfarande tillämpas 8 och 9 §. Lantmäteriverket ska utan dröjsmål i den ordning som anges i 9 § 1 mom. förutom sökanden delge också områdets ägare och rättsinnehavare det beslut genom vilket användningssyftet har ändrats. En besvärsanvisning ska bifogas beslutet.

En sakägare som anser att en ändring av nyttjanderätten vållar honom men eller skada ska meddela Lantmäteriverket sitt ersättningsyrkande inom sex månader från det att beslutet har delgetts eller, om ändringen av inlösningsbeslutet har överklagats, inom den nämnda tiden från det att beslutet har vunnit laga kraft. Om parterna inte kommer överens om ersättningen inom en av Lantmäteriverket utsatt skälig tid, avgörs frågan vid en förrättning som regleras genom bestämmelserna i 71 § 2 mom. En delgivning som avses ovan i 2 mom. ska innehålla uppgifter om möjligheten att framställa ett ersättningsyrkande.

I fastighetsregistret ska behövliga anteckningar göras om ändringar av inlösningsbeslut och om förrättningar enligt 3 mom.

76 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ett ärende som avses i 1 mom. avgörs av den myndighet som beviljar inlösningstillståndet, om en sådan ansökan görs innan frågan om inlösningstillståndet har avgjorts. Görs ansökan medan inlösningsförrättningen pågår, avgör inlösningskommissionen ärendet genom ett beslut som fattas vid inlösningsförrättningen. En ansökan som har gjorts efter det att inlösningsförrättningen har avslutats men innan inlösningen är slutförd, avgörs av Lantmäteriverket.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

79 §

När inlösningen är avslutad ska inskrivningsmyndigheten utan dröjsmål anteckna i lagfarts- och inteckningsregistret att inlösningen är avslutad.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

84 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Tillstånd till undersökningen beviljas av Lantmäteriverket. Vid behandlingen av tillståndsärendet kan sakägarna informeras om ärendet genom offentlig delgivning enligt 62 § i förvaltningslagen. Om det likväl är uppenbart att undersökningsarbetet i betydande grad skulle försvåra nyttjandet av någon fastighet, ska en sådan fastighets ägare eller innehavare informeras om ansökan genom vanligt delgivning enligt 59 § i förvaltningslagen. När tillstånd beviljas ska det bestämmas inom vilken tid undersökningen ska utföras. Om bestämmandet av föremålet för inlösningen hänskjuts till inlösningsförrättningen, är inlösningskommissionen berättigad att utföra behövlig undersökning enligt sökandens anvisning.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

86 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nås inte överenskommelse om ersättningen ska ersättningsyrkande framställas vid inlösningsförrättningen, om verkställighet av inlösen förordnats, och i annat fall vid en förrättning som verkställs på ansökan av den som yrkar ersättning eller den som utför undersökningen. Vid sistnämnda förrättning ska bestämmelserna om inlösningsförrättning iakttas. Ansökan om förrättning ska göras inom ett år efter utgången av den tid som avses i 2 mom., och om dess verkställande förordnar Lantmäteriverket.

87 §

I statsrådets eller Lantmäteriverkets beslut om beviljande av tillstånd till förhandsbesittningstagande får ändring inte separat sökas genom besvär.

93 §

I beslut som Lantmäteriverket gett med stöd av denna lag och genom vilket förrättning har förordnats att verkställas får ändring inte sökas genom besvär.

97 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ärenden som avses i 1 mom. avgörs vid inlösningsförrättningen. Förordnande om verkställande av förrättning meddelas av Lantmäteriverket på ansökan av den som yrkar inlösen eller ersättning eller av den inlösnings- eller ersättningsskyldige.

101 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

I fråga om Lantmäteriverkets rätt att få uppgifter av statens eller annat offentligt samfunds myndigheter för utförande av förrättningar enligt denna lag tillämpas vad som föreskrivs i 287 § 3 mom. i fastighetsbildningslagen.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                 20        .

_______________

Lag

om ändring av 76 § i banlagen

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i banlagen (110/2007) 76 § 1 mom. som följer:

76 §

Registrering av järnvägsförrättning

En järnvägsförrättning kan oberoende av utbetalning av ersättningar registreras efter det att järnvägsförrättningen har vunnit laga kraft, och utbetalningen av ersättning behöver inte anmälas till Lantmäteriverket.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av 5 och 17 kap. i vattenlagen

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i vattenlagen (587/2011) 5 kap. 38 §, 17 kap. 6 § 1 mom. och 11 § 1 mom. som följer:

5 kap.

Dikning

38 §

Ägoreglering på grund av dikning

Om en ägoreglering som avses i lagen om ägoregleringar på grund av vattendragsprojekt (451/1988) eventuellt behöver göras på grund av dikning, ska den som fattat beslutet i dikningsärendet lämna dikningsplanen till Lantmäteriverket, när beslutet om planen har vunnit laga kraft.

17 kap.

Fastighetsrättsliga bestämmelser

6 §

Fastighetsförrättning

Om de uppgifter som avses i 5 § inte kan antecknas i fastighetsdatasystemet utan särskild utredning, ska Lantmäteriverket på ansökan av tillståndsmyndigheten förordna att fastighetsförrättning ska verkställas. På förrättningen tillämpas bestämmelserna om fastighetsbestämning i fastighetsbildningslagen.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

11 §

Ägoreglering

Tillståndsmyndigheten ska sända ett lagakraftvunnet tillståndsbeslut till Lantmäteriverket, om

1) en nyttjanderätt som avses i 6 kap. 6 § beviljas genom beslutet, eller

2) genomförandet av det projekt som beslutet avser innebär att ägorna splittras eller blir mindre, att förbindelser avbryts eller försvåras eller att någon annan motsvarande olägenhet orsakas enligt vad som avses i lagen om ägoregleringar på grund av vattendragsprojekt.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av 4 och 21 § i lagen om ägoregleringar på grund av vattendragsprojekt

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om ägoregleringar på grund av vattendragsprojekt (451/1988) 4 § 2 mom. och 21 § 2 mom., sådana de lyder, 4 § 2 mom. i lag 590/2011 och 21 § 2 mom. i lag 567/1995, som följer:

4 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

När ett tillståndsbeslut som avses i 17 kap. 11 § i vattenlagen har inkommit till Lantmäteriverket ska verket, om det behövs ägoreglering, utfärda förrättningsförordnande för ägoregleringsförrättning. Om det inte finns något uppenbart hinder för ägoregleringsförrättning, ska Lantmäteriverket, när en i 5 kap. 38 § i vattenlagen avsedd dikningsplan inkommit till verket, utfärda förrättningsförordnande som gäller ägoregleringsförrättning.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

21 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Förrättningsmännen ska göra upp ett kostnadsförslag för byggandet av de vägar som avses i 1 mom. samt bestämma den tid inom vilken vägarna ska vara färdiga. Lantmäteriverket kan av särskilda skäl på ansökan av väglaget eller, om något väglag inte har grundats, på gemensam ansökan av vägdelägarna bevilja förlängning av den tid som förrättningsmännen utsatt.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                 20     .

_______________

Lag

om ändring av 37 c och 134 § i lagen om fiske

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om fiske (286/1982) 37 c § 2 mom. och 134 § 1 mom., sådana de lyder, 37 c § 2 mom. i lag 697/2010 och 134 § 1 mom. i lag 1462/2009, som följer:

37 c §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Närings-, trafik- och miljöcentralen och den som anser sig vara berättigad till ersättning ska försöka komma överens om ersättningens belopp. Om en överenskommelse inte nås kan den som orsakats olägenheten, inom ett år från det att det förbud som ligger till grund för ansökan har trätt i kraft, hos Lantmäteriverket ansöka om att ersättningen ska bestämmas genom förrättning. Vid bestämmandet av ersättningen tillämpas bestämmelserna i lagen om inlösen av fast egendom och särskilda rättigheter (603/1977). På ersättningen ska betalas ränta i enlighet med 95 § 1 mom. i den lagen från den dag då den som har rätt till ersättning hos Lantmäteriverket har ansökt om förordnande om ersättningsförrättning.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

134 §

Har ett fredningsområde i enlighet med tidigare lag utbrutits vid skifte av vattenområde eller har anteckning om bildandet av området annars gjorts i fastighetsregistret, ska anmälan om indragning av fredningsområdet eller om beslut, varigenom fredningsområde indragits, av fiskeområdets styrelse göras till Lantmäteriverket eller kommunen som fastighetsregisterförare för avlägsnande av anteckningarna om fredningsområdet ur fastighetsregistret. Fastighetsregisterföraren ska vid behov förordna en lantmäteriingenjör att vid förrättning som verkställs på statens bekostnad utreda de omständigheter som avlägsnandet av en anteckning förutsätter.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av naturvårdslagen

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i naturvårdslagen (1096/1996) 21 § 1 mom., 24 § 4 mom., 25 § 3 mom., 27 § 4 mom., 51 § 2 mom. samt 53 § 3 mom.,

av dem 24 § 4 mom. sådant det lyder i lag 1587/2009 och 53 § 3 mom. sådant det lyder i lag 553/2004, som följer:

21 §

Bestämning och utmärkning av gränserna för naturskyddsområden

Bestämmelser om bildande av ett naturskyddsområde till en fastighet finns i fastighetsbildningslagen (554/1995).

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

24 §

Inrättandet av naturskyddsområden

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Bestämmelser om utmärkningen av naturskyddsområden finns i 21 §. En uppgift om inrättande av ett naturskyddsområde ska registreras även i fastighetsdatasystemet.

25 §

Tidsbegränsad fridlysning av ett område

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

En uppgift om fridlysningsavtalet ska registreras i fastighetsdatasystemet.

27 §

Hävning av fridlysningen av ett naturskyddsområde

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

En uppgift om hävningen av skyddet ska registreras i fastighetsdatasystemet.

51 §

Ägarens rätt att kräva inlösning

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Inlösningen anhängiggörs genom en ansökan hos Lantmäteriverket om förordnande om inlösningsförrättning.

53 §

Statens ersättningsskyldighet

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Om överenskommelse inte har kunnat nås om ersättning eller andra alternativa sätt att genomföra skyddet, kan en ansökan om förrättning för att fastställa de ersättningar som avses i 1, 2 och 5 mom. göras hos Lantmäteriverket. Bestämmelser om fastställande av ersättningen finns i lagen om inlösen av fast egendom och särskilda rättigheter. På ersättning för inskränkningar i rätten att nyttja ett område ska betalas ränta enligt 95 § 1 mom. i den lagen från den dag då områdets ägare hos Lantmäteriverket har ansökt om förordnande om ersättningsförrättning.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av 15 § i lagen om skyddande av byggnadsarvet

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om skyddande av byggnadsarvet (498/2010) 15 § 2 mom. som följer:

15 §

Bestämmande av ersättningen

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Om ett avtal angående ersättningen inte nås, kan en ansökan om förrättning för bestämmande av ersättningen göras hos Lantmäteriverket. Om ansökan inte görs inom två år från det att det beslut som ersättningsyrkandet grundar sig på vann laga kraft, har rätten till ersättning gått förlorad.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av gruvlagen

I enlighet med riksdagens beslut

upphävs i gruvlagen (621/2011) 78 § samt

ändras 58 § 2 mom., 59 § 2 mom., 79 §, 93 § 1 mom. och 97 § 2 mom. som följer:

58 §

Information om tillståndsbeslut

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Tillståndsmyndigheten ska sända en kopia av beslutet till dem som särskilt har bett om det och till de kommuner, närings-, trafik- och miljöcentraler och andra myndigheter som delgetts ärendet under handläggningen eller av vilka utlåtande har begärts. En kopia av ett beslut om beviljande av gruvtillstånd ska omedelbart sändas till Strålsäkerhetscentralen och Lantmäteriverket.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

59 §

Information om beslut om gruvområdesinlösningstillstånd

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Tillståndsmyndigheten ska sända en kopia av beslutet till ägarna och innehavarna av fastigheterna på gruvområdet och utan dröjsmål till Lantmäteriverket.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

79 §

Inledande av gruvförrättning

Lantmäteriverket ska omedelbart utfärda förordnande om gruvförrättning efter det att verket fått del av ett beslut om att gruvområdesinlösningstillstånd eller gruvtillstånd har beviljats.

Gruvförrättningen får inte avslutas förrän gruvområdesinlösningstillståndet och gruvtillståndet har vunnit laga kraft. Gruvmyndigheten ska på begäran av Lantmäteriverket ge ett utlåtande för utredning av ärendet.

93 §

Registrering av gruvförrättning

En gruvförrättning kan registreras efter det att den har vunnit laga kraft oberoende av om ersättning har betalats. Utbetalningen av ersättning behöver inte anmälas till Lantmäteriverket.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

97 §

Ersättning i särskilda fall

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ansökan om förrättning ska göras inom tre år från det att skada eller olägenhet uppträtt. Lantmäteriverket meddelar på ansökan ett förordnande om förrättning. Gruvmyndigheten ska på begäran av Lantmäteriverket ge utlåtande i saken.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av 9 § i marktäktslagen

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i marktäktslagen (555/1981) 9 § 1 mom. som följer:

9 §

Substanstagarens ersättningsskyldighet

Om täktverksamhet sänker värdet för en bredvid eller i närheten belägen fastighet eller medför annan sådan skada eller olägenhet för utnyttjandet av fastigheten som inte kan anses vara ringa, har fastighetens ägare eller innehavare rätt att av substanstagaren få full ersättning för den olägenhet som täktverksamheten orsakar ägaren eller innehavaren. Ersättning ska yrkas inom fem år räknat från det skadan eller olägenheten uppkommit. Nås inte överenskommelse om ersättningen, avgörs frågan om rätt till ersättning och bestäms ersättningen med iakttagande av lagen om inlösen av fast egendom och särskilda rättigheter vid en förrättning som ansöks hos Lantmäteriverket.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av markanvändnings- och bygglagen

I enlighet med riksdagens beslut

upphävs i markanvändnings- och bygglagen (132/1999) 206 § 3 mom. och

ändras 91 h § 1 och 3 mom. och 189 a § 3 mom., sådana de lyder i lag 222/2003, som följer:

91 h §

Begäran om utlåtande och hörande av markägarna

Innan utvecklingskostnadsersättning fastställs ska ett utlåtande om beslutsförslaget begäras av Lantmäteriverket och beslutsförslaget på det sätt som anges i 95 § i kommunallagen delges de markägare som förslaget gäller. Markägarna har rätt att göra anmärkning mot förslaget. Anmärkningen ska ges in till kommunen inom 30 dagar från delfåendet av förslaget.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Då utvecklingskostnadsersättning fastställs är det endast av särskilda skäl möjligt att avvika från Lantmäteriverkets utlåtande i fråga om fastighetens värdestegring.

189 a §

Sökande av ändring i beslut om fastställande av utvecklingskostnadsersättning

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

När det gäller värderingen av en fastighet ska förvaltningsdomstolen begära ett utlåtande av Lantmäteriverket, om det inte är uppenbart onödigt.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av lagen om samfälligheter

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om samfälligheter (758/1989) 10 § 2 mom., 33 § och 33 a § 2 mom., sådana de lyder, 10 § 2 mom. och 33 a § 2 mom. i lag 686/2000 samt 33 § i lag 1465/2009, som följer:

10 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

En delägare som inte vill sköta sammankallandet av ett icke konstituerat delägarlags stämma och de övriga arrangemangen i samband med det kan hos Lantmäteriverket anhålla om att Lantmäteriverket ska förordna en av sina tjänstemän med uppgift att utföra fastighetsförrättningar att sammankalla stämman och sköta arrangemangen på det sätt som delägaren har meddelat. För fullgörandet av de uppdrag som avses i detta moment tas till staten ut en avgift enligt lagen om grunderna för avgifter till staten (150/1992).

33 §

Till Lantmäteriverket och regionförvaltningsverket ska sändas ett utdrag ur delägarlagets stadgar, av vilket de i 18 § 1 mom. 1 och 2 punkten avsedda uppgifterna framgår. Lantmäteriverket och regionförvaltningsverket ska också tillställas uppgifter om styrelsens ordförande och vice ordförande eller ombudsmannen och dennes suppleant samt om deras adresser.

33 a §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

När en samfällighet har inlösts, delats eller sålts enligt 1 mom. ska styrelsen eller ombudsmannen eller, om ingen sådan finns, någon av delägarna inom 45 dagar från det att delägarlagets skulder har betalts underrätta Lantmäteriverket om delägarlagets upplösning.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av 38 och 51 § i lagen om samfällda skogar

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om samfällda skogar (109/2003) 38 § 1 och 2 mom. samt 51 § 2 mom., av dem 38 § 1 och 2 mom. sådana de lyder i lag 1497/2007, som följer:

38 §

Förfarandet vid delning och sammanslagning av samfällda skogar

När tillstånd enligt 33 § 1 mom. har beviljats för delning av en samfälld skog i två eller flera samfällda skogar, ska delägarlaget ansöka om delning hos Lantmäteriverket. På delning tillämpas bestämmelserna om klyvning i fastighetsbildningslagen.

När ett avtal om sammanslagning av två eller flera samfällda skogar har godkänts av delägarlagen, ska delägarlagen för de samfällda skogar som ska sammanslås ansöka om sammanslagning hos Lantmäteriverket. Bestämmelser om sammanslagning finns i 133 § 3 mom. och 134 § 2 och 3 mom. i fastighetsbildningslagen.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

51 §

Upplösning av en samfälld skog

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

När en samfälld skogs område har inlösts eller sålts enligt 1 mom. ska förvaltningsnämnden eller ombudsmannen eller, om ingen sådan finns, någon av delägarna inom 60 dagar från det att delägarlagets skulder har betalts underrätta Lantmäteriverket om delägarlagets upplösning.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av 17 § i terrängtrafiklagen

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i terrängtrafiklagen (1710/1995) 17 § 1 mom. som följer:

17 §

Ledförrättning

Den som ansvarar för leden ska ansöka om ledförrättning hos Lantmäteriverket inom ett år från det att planen för leden har godkänts och beslutet har vunnit laga kraft.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                 20     .

_______________

Lag

om ändring av 5 och 7 § i lagen om friluftsliv

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om friluftsliv (606/1973) 5 § 1 mom. och 7 § 3 mom. som följer:

5 §

Sedan planen för en friluftsled har fastställts genom ett beslut som vunnit laga kraft, ska kommunen skriftligen hos Lantmäteriverket söka förordnande om friluftsledsförrättning inom ett år från det att beslutet vann laga kraft. Planen för friluftsleden ska fogas till ansökan.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

7 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Om den olägenhet som orsakas av användningen av en friluftsled blir väsentligt mycket större än vad som kunnat uppskattas med stöd av de uppgifter som fanns att tillgå vid friluftsledsförrättningen, kan vid en ny friluftsledsförrättning bestämmas att en tilläggsersättning ska betalas. Förordnande om förrättning kan även sökas av områdets ägare hos Lantmäteriverket. Kostnaderna för en sådan förrättning som avses här kan vid förrättningen helt eller delvis påföras områdets ägare.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av jordabalken

I enlighet med riksdagens beslut

upphävs i jordabalken (540/1995) 6 kap. 2 § 2 mom. och 9 kap. 1 § 2 mom., av dem 9 kap. 1 § 2 mom. sådant det lyder i lag 572/2009, och

ändras 5 kap. 2 § 1 och 2 mom., 6 kap. 3 § 1 mom., 7 kap. 1 a § 2 mom., 2 § 3 mom. och 3 § 2 mom., 9 kap. 3 § samt 16 kap. 2 §,

av dem 5 kap. 2 § 1 och 2 mom., 7 kap. 1 a § 2 mom. och 3 § 2 mom. samt 9 kap. 3 § sådana de lyder i lag 572/2009 och 16 kap. 2 § sådan den lyder delvis ändrad i lag 572/2009, som följer:

5 kap.

Allmänna bestämmelser om inskrivningsärenden och elektroniska ärendehanteringssystem

2 §

Inskrivningsmyndighet

Inskrivningsmyndigheten är Lantmäteriverket.

Inskrivningsärendena avgörs av en inskrivningsjurist som är anställd i tjänsteförhållande vid Lantmäteriverket eller av en annan anställd vid Lantmäteriverket som har förordnats till uppgiften. Om ett inskrivningsärende är omfattande, oklart eller annars svårt att avgöra, ska det avgöras av inskrivningsjuristen.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

6 kap.

Inskrivningsansökningar och behandlingen av dem

3 §

Anhängiggörande

Ett inskrivningsärende blir anhängigt när ansökan har gjorts hos eller lämnats in till inskrivningsmyndigheten.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

7 kap.

Lagfarts- och inteckningsregister

1 a §

Syftet med lagfarts- och inteckningsregistret

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Registeransvarig för lagfarts- och inteckningsregistret är Lantmäteriverket.

2 §

Uppgifter som ges ur registret

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Bestämmelser om innehållet i intyg ur lagfarts- och inteckningsregistret samt om rätt för andra än inskrivningsmyndigheten att utfärda sådana intyg utfärdas genom förordning av statsrådet. Bestämmelser om avgifter för intygen utfärdas särskilt.

3 §

Inskrivningens offentlighetsverkan

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Om förandet eller användningen av lagfarts- och inteckningsregistret förhindras annat än tillfälligt, kan Lantmäteriverket genom sitt beslut förlänga den frist enligt 1 mom. inom vilken en anteckning i lagfarts- och inteckningsregistret anses ha kommit parterna till kännedom.

9 kap.

Sökande av ändring i inskrivningsärenden

3 §

Besvärstid

Tiden för anförande av besvär är 30 dagar från det att beslutet fattades. Ändringssökanden ska senast den dag då besvärstiden löper ut ge in sin besvärsskrift till den behöriga jorddomstolen före tjänstetidens utgång.

16 kap.

Fastighetsinteckning

2 §

Gemensam inteckning

Gemensam inteckning får fastställas i två eller flera fastigheter endast om de tillhör en och samma ägare eller flera ägare gemensamt i lika stora andelar och de inte belastas av några inteckningar eller endast av inteckningar med samma belopp och företräde.

I gemensamt intecknade fastigheter får separata inteckningar inte fastställas så länge de tillhör en och samma ägare.

Inteckning får fastställas i hela fastigheten även om den ägs i kvotdelar, såvida inte något avtal om besittningen till fastigheten har inskrivits och ingen separat inteckning tidigare har fastställts i någon kvotdel.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av 19 § i viteslagen

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i viteslagen (1113/1990) 19 § 1 mom. som följer:

19 §

Registrering

Den myndighet som har förelagt ett vite eller hot som gäller en huvudförpliktelse i fråga om fastighet ska sända uppgift om förpliktelsen samt om vitet eller hotet till Lantmäteriverket för införande i registret över inteckningar. Den förstnämnda myndigheten eller, om den så bestämmer, tillsynsmyndigheten ska till Lantmäteriverket sända motsvarande uppgift om senare beslut i ärendet och om när huvudförpliktelsen har uppfyllts.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av 13 a § i tingsrättslagen

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i tingsrättslagen (581/1993) 13 a § 2 och 4 mom., sådana de lyder i lag 1204/2003, som följer:

13 a §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

För tjänsten som jordrättsingenjör krävs för uppgiften lämplig diplomingenjörsexamen inom lantmäteribranschen och god erfarenhet av verkställande av fastighetsförrättningar och god förtrogenhet med värdering av fastigheter.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Jordrättsingenjören utnämns i den ordning som bestäms i fråga om tingsdomare. Innan utnämningsframställning görs ska domarförslagsnämnden inhämta yttrande av Lantmäteriverket om sökandena till jordrättsingenjörstjänsten. Jordrättsingenjörerna har den rätt att kvarstå i tjänsten som i grundlagen bestäms för domare.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av 50 och 51 § i kommunstrukturlagen

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i kommunstrukturlagen (1698/2009) 50 § 1 mom. och 51 § som följer:

50 §

Uppgång av rå mellan kommuner

Blir det behövligt att bestämma sträckningen för en kommungräns och att märka ut den i terrängen på grund av fastställandet av gränsen mellan kommuner, ska Lantmäteriverket sköta förrättningen (uppgång av rå mellan kommuner) efter det att beslutet om gränsen har vunnit laga kraft. Ifall osäkerhet om kommungränsens sträckning råder på grund av att rån har vuxit igen eller av någon annan sådan orsak och ett allmänt behov kräver att råns sträckning klarläggs, kan Lantmäteriverket på eget initiativ bestämma att en uppgång av rån mellan kommuner ska förrättas. Vid förrättningen iakttas vad som i fastighetsbildningslagen och med stöd av den bestäms om rågång som sker i form av fastighetsbestämning samt om bestämmande av rån för en registerenhet och utmärkning av den i terrängen.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

51 §

Kostnader som förorsakas Lantmäteriverket

Kostnaderna för Lantmäteriverkets uppgifter enligt denna lag ska betalas av statens medel.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av 23 § i lagen om befolkningsdatasystemet och Befolkningsregistercentralens certifikattjänster

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om befolkningsdatasystemet och Befolkningsregistercentralens certifikattjänster (661/2009) 23 § 1 mom. 6 punkten som följer:

23 §

Rätt att få uppgifter från myndigheter

Trots sekretessbestämmelserna har den registeransvarige rätt att för att uppdatera och i övrigt behandla uppgifterna i befolkningsdatasystemet få följande uppgifter:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

6) av Lantmäteriverket identifieringsuppgifter enligt 14 § för fastigheter och andra registerenheter samt byggnadsuppgifter enligt 15 §,

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av lagen om köpvittnen

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om köpvittnen (573/2009) 1 § 1 och 2 mom., rubriken för 2 §, 2 § 3 mom., 5 § 2 mom., 6 § 1 mom. och 7 § 3 mom., av dem 1 § 1 och 2 mom. sådana de lyder i lag 1190/2011, som följer:

1 §

Uppgift som köpvittne som grundar sig på tjänsteställning

Köpvittnen är

1) cheferna för magistraterna, häradsskrivarna, notarius publicus, polischeferna, biträdande polischeferna, länsmännen, ledande häradsfogdarna, häradsfogdarna och landskapsfogden samt närings-, trafik- och miljöcentralernas lantmäteriingenjörer,

2) de tjänstemän vid Lantmäteriverket och tjänsteinnehavare i kommunerna som enligt 5 § i fastighetsbildningslagen (554/1995) kan vara förrättningsingenjörer,

3) de tjänstemän och arbetstagare vid beskickningar i utlandet som avses i 33 § i lagen om konsulära tjänster (498/1999).

Chefen för en magistrat, en polisinrättning och ett utsökningsverk samt en tjänsteman anställd vid Lantmäteriverket som förordnats särskilt får dessutom förordna underlydande tjänstemän till köpvittne. En tjänsteman som avgör inskrivningsärenden får dock inte förordnas till köpvittne.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

2 §

Av Lantmäteriverket förordnade köpvittnen

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Köpvittnet förordnas av och förordnandet återkallas av Lantmäteriverket. Ett sådant ärende avgörs av en särskilt förordnad inskrivningsjurist eller annan tjänsteman anställd vid Lantmäteriverket. Bestämmelser om sökande av ändring i beslut av en myndighet finns i förvaltningsprocesslagen (586/1996).

5 §

Köpvittnets journal

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Journalen ska förvaras permanent.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

6 §

Meddelande om bestyrkta överlåtelser

Köpvittnet ska utan dröjsmål meddela Lantmäteriverket och den kommun inom vars område föremålet för överlåtelsen finns att överlåtelsen har bestyrkts. Meddelandet ska åtföljas av en kopia eller annan upptagning av överlåtelsehandlingen.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

7 §

Tillsyn över köpvittnen

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lantmäteriverket övervakar köpvittnenas verksamhet.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av lagen om vissa regleringar av vattenägor

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om vissa regleringar av vattenägor (31/1980) 2 §, 19 § 2 och 3 mom. och 25 § 2 mom., sådana de lyder i lag 931/1993, som följer:

2 §

Lantmäteriverket utreder inom vilka områden en ägoreglering behövs. På basis av utredningen bestämmer Lantmäteriverket förrättningsområdet för ägoregleringen och förordnar att förrättningen ska verkställas. I en och samma ägoreglering medtas ett område i den utsträckning som är ändamålsenligt för genomförande av regleringen.

19 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Om namnet på och adressen till den som har rätt att erhålla den löseskilling som genom statens förmedling ska betalas till lägenhetens ägare eller till ett konstituerat delägarlag för ett samfällt område har utretts vid förrättningen på basis av lagfartshandling, mantals- eller skattelängd eller någon annan handling som ansetts tillförlitlig och det inte finns skäl att anta att någon annan har bättre rätt till löseskillingen, betalar Lantmäteriverket ut löseskillingen på basis av förrättningshandlingarna.

I andra fall än de som avses i 2 mom. ska betalning av löseskilling genom statens förmedling sökas hos Lantmäteriverket inom tio år från det förrättningen antecknades i fastighetsregistret. Till ansökan ska fogas en i 2 mom. nämnd utredning om att sökanden eller hans fångesman då inlösningen skedde ägde den lägenhet som löseskillingen i fråga ska tillfalla enligt 18 §. Om löseskillingen inte söks inom nämnda tid, går rätten till den förlorad.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

25 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

I Lantmäteriverkets beslut enligt 2 § får ändring inte sökas genom besvär.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av 1 och 4 § i lagen om köpeskillingsregister över fastigheter

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om köpeskillingsregister över fastigheter (552/1980) 1 § 3 mom. och 4 § 1 mom., sådana de lyder, 1 § 3 mom. i lag 300/1996 och 4 § 1 mom. i lag 1461/2009, som följer:

1 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Köpeskillingsregistret förs och informationstjänsterna tillhandahålls av Lantmäteriverket.

4 §

Köpvittnet ska meddela den som för köpeskillingsregistret om fastighetsköp eller annan överlåtelse som köpvittnet har bestyrkt och närings-, trafik- och miljöcentralen ska meddela den som för köpeskillingsregistret om köp av fast egendom enligt lagen om gårdsbrukets utvecklingsfond (657/1966). I det fall som avses i 2 kap. 1 § 2 mom. i jordabalken (540/1995) ska förvärvaren meddela den som för köpeskillingsregistret om överlåtelse av fast egendom eller avtal om upplösning av samägandeförhållande. Närmare bestämmelser om meddelandet utfärdas genom förordning av statsrådet.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om ändring av 2 § i samiska språklagen

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i samiska språklagen (1086/2003) 2 § 1 mom. 7 punkten, sådan den lyder i lag 260/2008, som följer:

2 §

Lagens tillämpningsområde

De myndigheter som denna lag tillämpas på är

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

7) Skatteförvaltningen, Folkpensionsanstalten, Lantmäteriverket och Lantbruksföretagarnas pensionsanstalt,

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Lag

om upphävande av 5 § i lagen om införande av lagstiftningen om överföring av inskrivningsärenden

I enlighet med riksdagens beslut föreskrivs:

1 §

Genom denna lag upphävs 5 § i lagen om införande av lagstiftningen om överföring av inskrivningsärenden (584/2009).

2 §

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Helsingfors den 4 oktober 2013