Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
RSv 122/2012 rd - RP 50/2012 rd
Regeringen har till riksdagen överlämnat sin proposition om godkännande av avtalet mellan Europeiska gemenskapen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Sydafrika, å andra sidan, om ändring av avtalet om handel, utveckling och samarbete och med förslag till lag om sättande i kraft av de bestämmelser i avtalet som hör till området för lagstiftningen (RP 50/2012 rd).
Utrikesutskottet har i ärendet lämnat sitt betänkande (UtUB 12/2012 rd).
Riksdagen har
godkänt avtalet i propositionen.
Riksdagen har antagit följande lag:
I enlighet med riksdagens beslut föreskrivs:
De bestämmelser som hör till området för lagstiftningen i det i Kleinmond den 11 september 2009 mellan Europeiska gemenskapen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Sydafrika, å andra sidan, ingångna avtalet om ändring av avtalet om handel, utveckling och samarbete gäller som lag sådana Finland har förbundit sig till dem.
Om sättande i kraft av de övriga bestämmelserna i avtalet och om ikraftträdandet av denna lag bestäms genom förordning av statsrådet.
_______________
Helsingfors den 20 november 2012