Senast publicerat 24-11-2021 10:48

Riksdagens svar RSv 165/2021 rd RP 104/2021 rd  Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lag om Salla nationalpark

RP 104/2021 rd
MiUB 9/2021 rd

Ärende

Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lag om Salla nationalpark (RP 104/2021 rd). 

Beredning i utskott

Utskottets betänkande: Miljöutskottet (MiUB 9/2021 rd). 

Beslut

Riksdagen har antagit följande lag: 

Lag om Salla nationalpark 

I enlighet med riksdagens beslut föreskrivs: 
1 § 
Inrättandet av nationalparken 
För att skydda landskapet av skogklädda höjder i Östra Lappland, dess skogar, myrar och åsar samt de arter som förekommer där, för allmän rekreation och allmänt friluftsliv, för att främja intresset för naturen samt för forskning och undervisning finns Salla nationalpark, som är en sådan nationalpark som avses i naturvårdslagen (1096/1996). 
2 § 
Läge och gränser 
Salla nationalpark omfattar cirka 9 983 hektar statsägda områden i Salla kommun. Gränserna har märkts ut med en röd linje på kartorna i bilaga 1 och 2. 
3 § 
Fridlysningsbestämmelser 
Bestämmelser om verksamhet som är förbjuden i nationalparken finns i 13 § i naturvårdslagen och bestämmelser om undantag från fridlysningsbestämmelserna i 14 och 15 § i den lagen. 
De som har sin hemkommun i Salla kommun har rätt att jaga i Salla nationalpark med stöd av 8 § i jaktlagen (615/1993), trots 13 § i naturvårdslagen. Rätt till sådant avlägsnande av en individ av viltarter som tillåts med stöd av 15 § 1 mom. 3 punkten i naturvårdslagen har dessutom delägarna i de renbeteslag som är verksamma i nationalparken och de personer som Finlands viltcentral särskilt har utsett för ändamålet, oberoende av hemkommun. 
En medlem av en sådan jaktförening som är registrerad när lagen träder i kraft har rätt att oberoende av hemkommun jaga älg på nationalparkens område, om föreningen har Salla kommun som hemort och nationalparken hör till föreningens jaktområde. 
Med avvikelse från vad som föreskrivs i 2 och 3 mom. får jakt inte, med undantag för älgdrev, bedrivas i nationalparken inom det område som har markerats med raster på kartan i bilaga 1. 
4 § 
Ikraftträdande 
Denna lag träder i kraft den 20
 Slut på lagförslaget 
Helsingfors 23.11.2021 

På riksdagens vägnar

talman   
generalsekreterare   
Bilaga 1
Bilaga 2