RIKSDAGENS SVAR 19/2007 rd

RSv 19/2007 rd - RP 34/2007 rd

Regeringens proposition med förslag till lagar om ändring av 29 b § i socialvårdslagen samt om ändring av folkhälsolagen

Ärende

Regeringen har till riksdagen överlämnat sin proposition med förslag till lagar om ändring av 29 b § i socialvårdslagen samt om ändring av folkhälsolagen (RP 34/2007 rd).

Beredning i utskott

Social- och hälsovårdsutskottet har i ärendet lämnat sitt betänkande (ShUB 2/2007 rd).

Beslut

Riksdagen har antagit följande lagar:

Lag

om ändring av 29 b § i socialvårdslagen

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i socialvårdslagen av den 17 september 1982 (710/1982) 29 b § 1 mom., sådant det lyder i lag 1310/2003, som följer:

29 b §

Kommunen kan för anskaffande av fortgående och regelbunden hemservice, hemsjukvård i kombination med sådan hemservice eller enbart hemsjukvård bevilja en servicesedel vars värde ska uppgå till minst 20 euro per timme, om hushållets inkomster inte överstiger den inkomstgräns som fastställs i 2 mom. För inkomst som överstiger inkomstgränsen nedsätts servicesedelns fulla belopp med en procentandel som fastställs enligt hushållets storlek av den del av inkomsten som överstiger inkomstgränsen dividerad med 60. Servicesedelns lägsta värde är dock minst 5 euro per timme. Värdet på en servicesedel som ges för anskaffande av tillfällig hemservice eller hemsjukvård ska vara skäligt.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                   20  .

_______________

Lag

om ändring av folkhälsolagen

I enlighet med riksdagens beslut

fogas till folkhälsolagen av den 28 januari 1972 (66/1972) en ny 20 § i stället för den 20 § som upphävts genom lag 746/1992 som följer:

20 §

Hemsjukvårdstjänster kan genomföras med servicesedel så som bestäms i 3 a kap. i socialvårdslagen (710/1982).

_______________

Denna lag träder i kraft den                                   20  .

_______________

Helsingfors den 11 september 2007