LISÄTALOUSARVIOALOITE 108/2008 vp

LTA 108/2008 vp - Lauri Oinonen /kesk 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen äkillisen rakennemuutoksen tukirahan lisäämiseen

Eduskunnalle

Keuruulla on kärsitty kuluvan ja edellisen vuoden aikana väkilukuun suhteutettuna raskaita työpaikkojen menetyksiä Tiwin tehdasalueella, jossa on menetetty puunjalostusteollisuudesta lähes 200 työpaikkaa itse tuotannosta ja ulkoistetuista toiminnoista sekä välittöminä seurannaisvaikutuksina. Kyse on Puhos Board Oy:n lastulevytehtaasta ja UPM-Kymmene Oy:n Mahoganyn viiluteollisuus- ja vaneritehtaasta.

Näiden syiden vuoksi Keuruu on nimetty äkillisten rakennemuutostukien paikkakunnaksi. Keulink Keuruulla paikallisena kunnallisena elinkeinoelämän kehitysyhtiönä on käynnistänyt toimia uusien työpaikkojen synnyttämiseksi menetettyjen tilalle, ja tässä ovat olleet apuna kuluvalle vuodelle myönnetyt valtiontuet äkillisen rakennemuutoksen vuoksi.

Nyt on kuitenkin tarpeellista jatkaa näitä tukitoimia, koska liian monet ovat vielä vailla työpaikkaa. Toivottavaa olisi myös viilu- ja vanerituotannon jatkuminen mahdollisen uuden yrittäjän toimesta, koska erikoistuotantoa tehnyt tehdas on lopettanut toimintansa vasta keväällä. Osaava henkilöstö on vielä käytettävissä paikkakunnalla, jos viilu- ja vaneritehtaan tuotanto saataisiin palautettua. Tällöin myös Tiwin tehdasalue saattaisi olla enemmältikin mahdollisesti palautettavissa myös uusille toimialoille teolliseen toimintaan.

Edellä mainituista syistä on välttämätöntä, että Keuruun seutu on edelleen myös vuonna 2009 äkillisen rakennemuutoksen tukien kohteena, jotta menetettyjä työpaikkoja voitaisiin palauttaa mahdollisesti viilu- ja vaneriteollisuuteen ja muuhun puunjalostukseen sekä synnyttää uusia työpaikkoja eri aloille.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2008 kolmanteen lisätalousarvioon momentille  32.30.45 lisäyksenä 20 000 euroa äkillisen rakennemuutoksen tuen kohteena Tiwin puunjalostustehdasalueen työpaikkojen uudelleen synnyttämiseksi sekä työtilaisuuksien luomiseksi Keuruun kaupungissa.

Helsingissä 10 päivänä marraskuuta 2008

  • Lauri Oinonen /kesk