Viimeksi julkaistu 6.6.2021 18.04

Pöytäkirjan asiakohta PTK 15/2021 vp Täysistunto Torstai 25.2.2021 klo 16.02—19.46

2.8. Suullinen kysymys lapsiin ja nuoriin kohdistuvista rajoituksista (Sandra Bergqvist r)

Suullinen kysymysSKT 32/2021 vp
Suullinen kyselytunti
Puhemies Anu Vehviläinen
:

Edustaja Bergqvist. 

Keskustelu
16.43 
Sandra Bergqvist :

Arvoisa puhemies! 20-luvun nuorten elämä jää historiaan. Koulu on ollut etäkoulua, kavereiden tapaamista on täytynyt rajoittaa, ja harrastukset ovat paussilla.  

Ärade talman! Regeringen meddelade i dag att grundskolans övre årskurser och andra stadiet bör övergå till distansundervisning. Också hobbyverksamheten begränsas. Samtidigt berättade regeringen att efter denna treveckorsperiod är målsättningen att inga restriktioner längre riktas mot barn och unga.  

Hallitus kertoi tänään, että tämän kolmen viikon jakson jälkeen tavoitteena on, että rajoituksia ei enää tulla kohdistamaan lapsiin ja nuoriin. Toisin sanoen, jos tulevaisuudessa täytyy tehdä rajoituksia, niin lähtökohtana on se, että ne kohdistuvat vain aikuisiin. Ministerit Saarikko ja Saramo: Miten nuorten tulee suhtautua näihin rajoituksiin? Voimmeko valaa uskoa tulevaan, että jos te nuoret nyt jaksatte sinnitellä vielä tämän kolme viikkoa, niin sen jälkeen arjesta tulee helpompaa? 

Puhemies Anu Vehviläinen
:

Ja ministeri Saramo. 

16.44 
Opetusministeri Jussi Saramo 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa rouva puhemies! Vuosi on todella valtavan pitkä aika nuoren elämässä, ja tässä todella on nyt erilaisia rajoitustoimia ollut jo vuoden ajan. Ja erityisesti todella siellä toisella asteella, lukioissa ja ammatillisessa koulutuksessa, niitä on ollut — sen lisäksi, että on tullut vielä harrastusrajoitteita. Tämä hallitus todella on nyt luvannut sen, että nuorten harteille laitettu taakka loppuu tämän sulun jälkeen. 

Mutta olen myös tänään viestittänyt sinne paikalliselle tasolle, että ennen kuin tämä sulku alkaa, niin olisi todella tärkeätä toisella asteella vielä palata lähiopetukseen siellä, missä se on mahdollista, koska on todella tärkeää, että kaikki lapset ja nuoret myös tavataan ennen kuin tämä sulku alkaa ja saadaan mahdollisimman hyvä lähtö siihen, että sekä sitä opetusta mutta myös sitten sitä muuta hyvinvointia voidaan vahvistaa. Ja kyllä minä olen myös sitä mieltä, että se tieto siitä, että ne sulut loppuvat tähän, [Puhemies koputtaa] varmasti tuo valoa kaikkien näiden nuorten elämään. [Puhemies koputtaa] Tässä vaiheessa se epätietoisuus on ollut ehkä kaikkein kamalinta. 

Kysymyksen käsittely päättyi.