Viimeksi julkaistu 2.3.2022 15.27

Talousarvioaloite TAA 171/2021 vp 
Marko Kilpi kok ym. 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä taiteilijaeläkkeiden määrän nostamiseen vuodessa 50:stä eläkkeestä sataan eläkkeeseen (1 000 000 euroa)

Eduskunnalle

Taiteilijaeläke myönnetään tunnustukseksi ansiokkaasta toiminnasta luovana tai esittävänä taiteilijana. Taiteilijaeläkettä ei voi saada hakija, jonka eläketulot ja muut pysyvät tulot ylittävät tietyn tulorajan. 

Suurelle osalle taiteilijakuntaa ei kerry työuran aikana juuri lainkaan eläkettä, vaikka he työskentelevät hyvin ahkerasti ja ovat arvostettuja työssään. Tämä johtuu siitä, että taiteilijat työskentelevät yleensä jossain palkkatyön ja yrittäjyyden välimaastossa, freelancereina ja itsensä työllistäjinä. Tulot kertyvät useista tulonlähteistä ja taiteilijoiden eläkejärjestelmä on hajanainen. Esimerkiksi tekijänoikeuskorvaukset eivät kasvata eläkettä. 

Tulee huomioida taiteilijoiden määrän kasvu, sekä suurten ikäluokkien siirtymistä eläkkeelle. On hyvä muistaa, että 90 % taiteilijaeläkkeiden hakijoista jää ilman eläkettä. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää 1 000 000 euroa momentille 29.80.16 taiteilijaeläkkeiden määrän nostamiseksi 50:stä eläkkeestä sataan eläkkeeseen vuodessa. 
Helsingissä 8.10.2021 
Marko Kilpi kok 
Jari Kinnunen kok 
Timo Heinonen kok