Viimeksi julkaistu 19.4.2021 16.45

Talousarvioaloite TAA 175/2020 vp 
Pia Lohikoski vas 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Uusi suomalainen tarina — taiteen elämyspolut Järvenpään, Tuusulan ja Keravan alueella sekä virtuaalinen museokeskus -hankkeelle (100 000 euroa)

Eduskunnalle

Järvenpään ja Tuusulan taiteilijakodit, joissa on saanut alkunsa suomalaisen taiteen kultakausi sekä Keravan nyky- ja purkutaiteen uusimmat ilmiöt, ovat taiteen ja kulttuurin keskittymä, joka tarjoaa ympärivuotisesti elämyksiä erityisesti lähialueen perhematkailulle, mutta myös kansainväliselle yleisölle. Elämyksiä, joita voidaan kokea sekä kotisohvalla että paikan päällä. 

Järvenpään, Keravan ja Tuusulan alueella toimivat museot ovat käynnistämässä hanketta, joka tukee alueen nousua houkuttelevaksi ja omaperäiseksi museomatkailukohteeksi, jossa nykykulttuurin kokemukset yhdistyvät luontoon ja kulttuuriperintöön fyysisten ja virtuaalisten elämysten kautta.  

Jean Sibelius, Venny Soldan-Brofeldt, Eero Järnefelt, Pekka Halonen ja koko taiteilijayhteisö loivat huviloillaan ja kodeillaan Tuusulanjärven ympäristöön ainutkertaisen, taiteen tekemiselle otollisen ympäristön.  

Uusi museokonsepti perustuu tälle poikkeukselliselle taiteilijayhteisön perinnölle, joka on yksi merkittävimpiä määrittäjiä suomalaiselle kulttuuri-identiteetille. Uusi virtuaalinen museo yhdistää sekä taiteilijayhteisön kulttuuriperinnön sekä nykytaiteen, joka näyttäytyy vahvasti Keravan taidemuseon kokoelmissa ja suurta huomiota saaneessa purkutaiteessa. Konseptiin liittyy koko taideyhteisössä vahvasti läsnä ollut taiteiden kirjo.  

Rahoituksella taattaisiin ensimmäistä kertaa toteutettava museopolkujen konseptointi erityisesti lapsiperheiden kohteeksi. Lisäksi rahoituksella käynnistetään alueen yhteisen virtuaalisen museon suunnittelu.  

Museotyö on myös keskeinen osa lasten ja nuorten kulttuurikasvatusta. Sekä virtuaaliset että fyysiset museopolut tarjoavat lapsille ja nuorille yhtymäpinnan alueen historiaan mielenkiintoisten ja pedagogisesti tarkoituksenmukaisten toimintojen kautta.  

Virtuaalinen museo tavoittaisi koululaiset valtakunnallisesti ja kiinnostaa laajasti niin paikallisia, valtakunnallisia kuin myös kansainvälisiä taiteen kokijoita. Jo ennen koronapandemian tuomaa matkailun muuttumista useat kansainväliset museot ovat panostaneet museon kokemiseen vir-tuaalisesti.  

Pandemia on muuttanut entisestään ihmisten matkailutottumuksia sekä tapoja kuluttaa taidetta ja kulttuuria. Järvenpään, Keravan ja Tuusulan sekä mahdollisesti myös alueella toimivien säätiömuseoiden (Lotta-museo ja Ainola) sekä purkutaidekohteiden kokoelmien ja näyttelyiden tuominen verkkoon elämyksellisellä tavalla on merkittävää museaalista ja kulttuurihistoriallista työtä.  

Alueen museot haluavat olla ensimmäisten joukossa kehittämässä elämyspolkuja niin fyysisiä kuin virtuaalisia käyntejä varten, jotta alueen merkittävät kulttuurikohteet ja taiteilijakodit ovat saavutettavia kaikissa olosuhteissa. Virtuaalinen kokemus ei korvaa autenttista elämystä, mutta se tekee sisällöt saavutettaviksi.  

Laadukkaasti toteutettuna, kuratoituna ja konseptoituna se antaa myös virtuaaliselle vierailijalle elämyksen, jonka voi kokea niin päiväkodissa, koulussa kuin esimerkiksi vanhusten palvelutalossakin. Uudet teknologiat mm. ER (extented reality) mahdollistavat ainutlaatuisen virtuaalisen kokemuksen, jossa museokokemus voidaan toteuttaa ennen fyysistä käyntiä. Sillä voidaan myös laajentaa fyysisen museon rajoja sekä ainutlaatuista kerroksellisuutta sisältöjen monipuolistumisen kautta.  

Järvenpään, Keravan ja Tuusulan museoilla on mahdollisuus olla museokokemuksen laajentamisen edelläkävijä globaalissa mittakaavassa. Toteutuessaan virtuaalinen museo ei hyödytä ainoastaan alueen museoita vaan koko suomalaista museokenttää. 

Keravan, Järvenpään ja Ainolan juna-asemat sekä Helsingin ja Helsinki-Vantaan lentokentän läheisyys tekevät alueesta kansallisesti ja kansainvälisesti kiinnostavan ja saavutettavan kohteen. Se täydentää Helsingin vahvaa museotarjontaa, mutta erottautuu nykytaiteen ja kulttuurihisto-rian yhdistävällä uniikilla konseptilla. Museot tuottavat tulevaisuudessa kasvavassa määrin kulttuuri-, elämys- ja hyvinvointipalveluja alueelleen. Kulttuurimatkailu on myös merkittävämpiä työllistäviä ja kasvavia palvelualoja Suomessa. 

Alueella sijaitsevat seuraavat museot. Tuusulassa ovat Pekka Halosen ateljeekoti Halosenniemen museo, J. H. Erkon taiteilijakoti Erkkola, Aleksis Kiven kuolinmökki, Kellokosken sairaalamuseo, Lotta-museo sekä Ilmatorjuntamuseo. Keravalla sijaitsevat Taide- ja museokeskus Sinkka sekä vuonna 2020 Purkutaiteen ilmiö Taiteen kotitalo. Järvenpäässä puolestaan ovat Järvenpään taidemuseo, Jean ja Aino Sibeliuksen koti Ainola, Juhani Ahon ja Venny Soldan-Brofeldtin koti Ahola, Eero ja Saimi Järnefeltin taitelijakoti Suviranta sekä taitelijakoti Villa Kokkonen.  

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta lisää 100 000 euroa momentille 29.80.50 Järvenpään, Tuusulan ja Keravan alueen taiteen elämyspolkujen toteuttamiseen sekä virtuaalisen museokonseptin suunnitelman käynnistämiseen.  
Helsingissä 16.10.2020 
Pia Lohikoski vas