Viimeksi julkaistu 1.3.2021 15.20

Talousarvioaloite TAA 340/2015 vp Talousarvioaloite suurten pääomatulojen verojen kiristämisestä johtuvasta verotuottojen kasvusta (31 000 000 euroa)

OzanYanarvihr

Eduskunnalle

Pääomatulovero on nykyään maltillisesi kiristyvä. Verossa on yksi porras: 30 000 euroon asti vero on 30 prosenttia ja tätä suuremmista tuloista vero on 33 prosenttia. Hallitus ehdottaa, että ylempää verokantaa korotetaan prosenttiyksiköllä eli 34 prosenttiin. 

Ehdotamme, että pääomatuloveroon lisätään uusi porras niin, että pääomatulojen ylittäessä 60 000 euroa vero nousisi 35 prosenttiin.  

Suurten pääomatulojen kovempi verottaminen auttaisi kaventamaan tuloeroja ja vahvistaisi myös verotuksen oikeudenmukaisuutta. Pidämme tärkeänä sitä, että suurituloiset osallistuvat talouden tasapainottamiseen verotuksen kautta. Uusi porras lisää valtion verokertymää 31 miljoonalla eurolla. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää 31 000 000 euroa momentille 11.01.01 pääomatulojen verojen kiristämisestä johtuvan verotuottojen kasvun vuoksi. 
Helsingissä 9.10.2015 
OzanYanarvihr
PekkaHaavistovihr
EmmaKarivihr
JaniToivolavihr
VilleNiinistövihr
SatuHassivihr
JohannaKarimäkivihr
HannaHalmeenpäävihr
JyrkiKasvivihr
OutiAlanko-Kahiluotovihr
HeliJärvinenvihr
Olli-PoikaParviainenvihr
KristaMikkonenvihr
AnteroVartiavihr
ToukoAaltovihr