Viimeksi julkaistu 19.4.2021 16.09

Talousarvioaloite TAA 492/2017 vp 
Anna-Maja Henriksson ym. 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Vaasa Energy Business Innovation Centre VEBICin älyverkkolaboratorion kehittämiseen (500 000 euroa)

Eduskunnalle

Vaasa Energy Business Innovation Centre eli VEBIC on Vaasan yliopiston isännöimä uusi tutkimus- ja innovaatioalusta. Se tuo yhteen tutkimus- ja yritysmaailman osaamisen ja pyrkii vastaamaan tehokkaan energiantuotannon, energialiiketoiminnan ja kestävän yhteiskunnallisen kehityksen globaaleihin tarpeisiin. VEBIC palvelee Vaasan seudun ja koko Suomen energiateollisuutta. VEBICissä tehtävän tutkimuksen piiriin kuuluvat uusi energiateknologia sekä uuden teknologian käyttöönoton vaikutukset liiketoimintaan ja yhteiskuntaan. 

VEBIC palvelee energia-alan ja akateemisten laitosten kansainvälisiä ja kansallisia tutkimus- ja koulutustarpeita. Se tarjoaa myös ainutlaatuisen avoimen tutkimusinfrastruktuurin sekä yrityksille että muille yliopistoille. Monet paikalliset yritykset ovat aktiivisesti tekemisissä VEBICin kanssa ja saavat merkittävää hyötyä tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnoista. VEBIC-tutkimusinfrastruktuurin ensimmäinen vaihe valmistuu vuoden 2017 loppuun mennessä. Se sisältää polttomoottorilaboratorion sekä polttoaineiden kehityslaboratorion. Laboratoriot sijaitsevat Vaasan Palosaaren kampuksen uudessa laboratoriorakennuksessa.  

VEBIC-laboratorion seuraava vaihe käsittää älykkäisiin sähköjärjestelmiin erikoistuvan tutkimusympäristön, joka on alkanut rakentua AIKO-ohjelman SESP-hankkeen puitteissa. Jatkossa laboratorioympäristö vaatii laajemmat laiteinvestoinnit, joiden avulla voidaan tutkia erityyppisten älykkäiden sähköverkkojen käyttäytymistä. Tavoitteena olevan järjestelmän tulee sisältää verkkovaihtosuuntaajia, jotka kuvaavat hajautettua tuotantoa, akkupohjainen energiavarastojärjestelmä sekä sähköverkkoemulaattori. Lisäksi tarvitaan eri toimilaitteita ohjaava automaatiojärjestelmä. Tämän kokonaisuuden kustannusarvio on 500 000 euroa. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää 500 000 euroa momentille 32.20.40 Vaasa Energy Business Innovation Centre VEBICin älyverkkolaboratorion kehittämiseen. 
Helsingissä 29.9.2017 
Anna-Maja Henriksson 
Susanna Koski kok 
Lasse Hautala kesk 
Joakim Strand 
Vesa-Matti Saarakkala si 
Mats Nylund 
Maria Tolppanen sd 
Antti Kurvinen kesk 
Reijo Hongisto si 
Mikko Savola kesk 
Jutta Urpilainen sd 
Peter Östman kd 
Tuomo Puumala kesk