TALOUSARVIOALOITE 575/2001 vp

TAA 575/2001 vp - Kyösti Karjula /kesk 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen yleissivistävien oppilaitosten peruskorjauksiin

Eduskunnalle

Erityisesti yleissivistävien koulujen peruskorjauksien tarve on huomattavasti mitoitettuja valtionosuuksia suurempi. Esimerkiksi Pohjois-Pohjanmaalla on vuosille 2002—2005 rahoitustarve 53 koulun peruskorjaukselle. Odotuslistalla oleviin hankkeisiin liittyy lähes kaikkiin jonkinasteisia home- ja kosteusongelmia. Valtionosuudet riittävät kuitenkin vain 2—4 vuotuiseen rakennushankkeeseen. Oulun ympäristön kasvun vaatimiin koulurakennushankkeisiin valtionosuuksia ei ole riittänyt. Todellisista korjaustarpeista huolimatta yleissivistävien ja ammatillisten oppilaitosten peruskorjausten valtionosuuksia on leikattu kuluvan vuoden tasosta lähes 12 miljoonaa euroa 65 550 000 euroon.

Home- ja kosteusongelmaisten koulujen korjauksen viivästymisellä on nuorille ja opettajille terveysvaikutuksia. Korjausten viivästymisestä ja terveyshaitoista muodostuvien kustannuksien takia välttämättömissä korjauksissa säästäminen ei tuota todellista säästöä.

Edellä olevan perusteella ehdotan kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2002 talousarvioon momentille  29.40.34 lisäyksenä 3 500 000 euroa yleissivistävien oppilaitosten peruskorjauksiin.

Helsingissä 18 päivänä syyskuuta 2001

  • Kyösti Karjula /kesk