TALOUSARVIOALOITE 632/2001 vp

TAA 632/2001 vp - Juha Korkeaoja /kesk 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen korkeakouluopiskelijoiden ateriatukeen

Eduskunnalle

Kohonneiden elintarvikekustannusten vuoksi opiskelijalounaan hintaa nostettiin vuoden 2001 alusta lähtien markalla. Ateriatuen korottaminen ei ollut enää mahdollista kuluvan vuoden budjetissa, koska tieto hinnan korotuspaineista saatiin niin myöhään. Näin ollen korotus jäi kokonaisuudessaan opiskelijoiden maksettavaksi.

Elinkustannusten jatkuvasta noususta huolimatta opintorahaa ei ole korotettu vuoden 1992 jälkeen. Opintorahan ostovoiman jatkuva heikentyminen yhdessä aterian hinnan korottamisen kanssa vaikeuttaa opiskelijan toimeentuloa merkittävästi.

Opiskelijaruoka on monipuolista, ja viime vuosina on kiinnitetty entistä enemmän huomiota myös siihen, että ateria sisältää monipuolisesti eri ruoka-aineita. Ruoan kotimaisuusaste on myös korkea. Edullinen ja laadukas opiskelijalounas vaikuttaa huomattavasti opiskelijoiden ruokailutottumusten terveellisyyteen ja säännöllisyyteen. Opiskelijalounas on myös monille opiskelijoille päivän ainoa lämmin ateria.

Ateriatuetulla opiskelijaruokailulla voidaan vaikuttaa suoraan opiskelijan hyvinvointiin. Ateriatuki myös kohdistuu päätoimisille opiskelijoille, jotka tarvitsevat tukea kaikkein eniten ja elävät pelkän opintorahan varassa.

Edellä olevan perusteella ehdotan kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2002 talousarvioon momentille  29.70.57 lisäyksenä 1 000 000 euroa korkeakouluopiskelijoiden ateriatukeen.

Helsingissä 18 päivänä syyskuuta 2001

  • Juha Korkeaoja /kesk