TALOUSARVIOALOITE 979/2001 vp

TAA 979/2001 vp - Veijo Puhjo /vas 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen palkkaperusteiseen työllistämistukeen kunnille ja kuntayhtymille Satakunnassa

Eduskunnalle

Työttömyyden tähänastisesta laskusta huolimatta suuri osa pitkäaikaistyöttömistä uhkaa jäädä loppuiäkseen työttömäksi. Kun työttömyyden epäillään nyt jopa alkavan uudestaan lisääntyä, on perusteltua pyrkiä aktiivisesti pienentämään tätä ehkä loppuiäkseen ongelmiin tuomittua joukkoa. Satakunnassa työttömyys on edelleen korkea; Porissa yli 19 prosenttia.

Pitkäaikaistyöttömyyttä ei voi ratkaista muuten kuin järjestämällä työttömille konkreetti sesti työtä. Palkkaperusteinen työllistämistuki olisi säilytettävä viime vuodelle esitetyllä tasolla.

Tälle vuodelle varoja esitettiin 191 miljoonaa markkaa vähemmän kuin viime vuo delle ja nyt esitetään ensi vuodelle vähennystä vielä 64 miljoonaa markkaa lisää.

Työllistämistuen pitäminen aiemmalla tasolla on mahdollista. Heti budjettiriihen jälkeen ilmeni, että yritysten puhtaat voitot lienevät tänä vuonna noin 65 miljardia markkaa viimevuotisen noin 85 miljardin markan sijasta.

Edellä olevan perusteella ehdotan kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2002 talousarvioon momentille  34.06.30 lisäyksenä 7 000 000 euroa palkkaperusteiseen työllistämistukeen kunnille ja kuntayhtymille Satakunnassa.

Helsingissä 18 päivänä syyskuuta 2001

  • Veijo Puhjo /vas