TALOUSARVIOALOITE 99/2008 vp

TAA 99/2008 vp - Timo Heinonen /kok ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Helsinki—Pori-tiehankkeen lisätöihin valtatiellä 2

Eduskunnalle

Porin ja pääkaupunkiseudun välisen valtatieyhteyden 1. vaiheen kehittämishankkeen toteuttaminen on aloitettu 2006 ja valmistuu liikenteelle 2008. Useista erillisistä toimenpiteistä koostuvalla hankkeella on ollut lähtökohtana turvata valtatien 2 liikenteen sujuvuuden säilyttäminen.

Käynnissä olevassa hankkeessa toimenpiteiden ulkopuolelle jäävät välin Karkkila—Humppila nopeustason nosto 100 kilometriin tunnissa 25 kilometrin matkalla ja Ulasorin eritasoliittymän rakentaminen Porissa. Näiden toimenpiteiden yhteenlaskettu kustannusarvio on 16 milj. euroa (MaKu-indeksi 150).

Urakkahintojen nousu on ollut viimeisen vuoden aikana ennakoitua suurempaa, eikä sen vaikutus hankkeeseen ollut ennakoitavissa. Kiristyneet liikenneturvallisuusvaatimukset lisäsivät kustannuksia merkittävästi, ja Tiehallinto on joutunut tarkistamaan Vihdin ja Humppilan välin nopeusrajoituksia.

Lisärahoituksella voidaan säilyttää tien liikennöitävyys ja turvallisuus useiden vuosien ajan nykyisellä liikennemäärällä. Hanke valmistuu lisätöiden osalta vuonna 2010.

Tämä aloite on tehty yhteistyönä Hämeen liiton ja Hämeen vaalipiirin kansanedustajien kanssa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2009 talousarvioon momentille  31.10.78 lisäyksenä 8 000 000 euroa Vihti—Pori-tiehankkeen lisätöiden rahoitukseen ja lisää momentin perusteluihin maininnan, että hankkeen tilausvaltuutta korotetaan 16 000 000 eurolla.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2008

  • Timo Heinonen /kok
  • Päivi Räsänen /kd
  • Satu Taiveaho /sd
  • Tuija Nurmi /kok
  • Juha Rehula /kesk
  • Jari Leppä /kesk
  • Tarja Filatov /sd
  • Johannes Koskinen /sd
  • Risto Autio /kesk
  • Kirsi Ojansuu /vihr