Viimeksi julkaistu 27.11.2021 17.33

Kirjallinen kysymys KK 419/2021 vp 
Timo Heinonen kok 
 
Kirjallinen kysymys osakemarkkinoiden valvonnasta ja läpinäkyvyydestä

Eduskunnan puhemiehelle

Finanssivalvonnan ilmoituksesta listaamattomien osakkeiden kauppapaikkaa ei voida enää ylläpitää. Aiemmin sijoittajat ovat voineet luottaa siihen, että osakkeiden niin sanottu markkinahinta on nähtävillä ja esimerkiksi Privanetin kaltaiset palvelut ovat toimineet verraten hyvin. Lisäksi listaamattomien kauppapaikkojen tarjoamat palvelut, joissa varmistetaan kaupan toteutuessa rahojen siirtyminen asiakasvaratilin kautta oikealle myyjälle, osakkeiden siirtyminen ostajalle ja verojen maksu, on asiakkaiden puolelta nähty toimivana ja turvallisena tapana hoitaa kaupanteko.  

Toisaalta esimerkiksi internetin erilaiset ilmoitustaulun omaiset alustat mahdollistavat ostajien ja myyjien välisen yhteydenpidon. Näissä tapauksissa ostajat ja myyjät ilmoittavat halukkuudestaan tehdä kauppaa ja sen jälkeen itse hoitavat rahojen ja osakkeiden siirrot sekä verojen maksut. Tällainen kaupankäynti työllistää viranomaisia huomattavasti, sillä myyntiin tulee osakkeita, joita ei edes omisteta; osakkeet vastaanotetaan ja jätetään maksamatta, veroja ei makseta tai pahimmassa tapauksessa käytetään alustoja rahanpesua varten. 

Mikäli listaamattomien yritysten osakekauppatoiminnassa nähdään epäkohtia, voi asian hoitaa monella tavalla ja mahdollistaa toiminnan jatkumisen hyvällä läpinäkyvyydellä ja riittävällä valvonnalla. Jo muutama päivä listaamattoman yrityksen kauppapaikan sulkemisen jälkeen asiakkaat olivat olleet yhteydessä työntekijöihin huolestuneena, kuinka heidän arvokkaista osakkeistaan oli tarjottu pilkkahintaa ja peloteltu markkinoiden sulamisella hankalan tilanteen vuoksi. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ja eduskunnan työjärjestyksen 27 §:ään viitaten esitän asianomaisen ministerin vastattavaksi seuraavan kysymyksen:

Millä tavalla maamme hallitus on varmistamassa, että listautumattomien yritysten osakekauppa olisi jatkossakin turvallista ja vastuullista sekä läpinäkyvää ja valvottavaa? 
Helsingissä 8.7.2021 
Timo Heinonen kok