Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Juho Eerola

Juho Eerola

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:

09 432 3013

E-post:

juho.eerola(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

tolksamordnare

Valkrets:

Sydöstra Finlands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Presidiet (medlem) 24.04.2019–, (Förste vice talman) 24.04.2019–06.06.2019, (Andre vice talman) 07.06.2019–
Talmanskonferensen (medlem) 24.04.2019–, (Förste vice talman) 24.04.2019–06.06.2019, (Andre vice talman) 07.06.2019–
Kanslikommissionen (medlem) 24.04.2019–, (Förste vice talman) 24.04.2019–06.06.2019, (Andre vice talman) 07.06.2019–
Forum för internationella frågor (medlem) 24.04.2019–, (Förste vice talman) 24.04.2019–06.06.2019, (Andre vice talman) 07.06.2019–

Ledamotsassistent:

Olli Kekkonen,
Telefon: 09 432 4013
E-post: olli.kekkonen(at)riksdagen.fi