Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Tytti Tuppurainen

Tytti Tuppurainen

Nuvarande riksdagsledamot

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:

09 432 3186

E-post:

tytti.tuppurainen(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

filosofie magister, projektplanerare

Valkrets:

Uleåborgs valkrets 20.04.2011–

Regeringsmedlemskap:

  • Europaminister (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019
  • Europa- och ägarstyrningsminister (Marin) 10.12.2019–

Ledamotsassistent:

Mika Hujanen,
Telefon: 046 923 1858
E-post: mika.hujanen(at)riksdagen.fi