Arja Juvonen

Arja Juvonen

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:
09 432 3060
E-post:
arja.juvonen(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
geronom (YH), riksdagsledamot
Valkrets:
Nylands valkrets 20.04.2011–
Riksdagsuppdrag:
Kanslikommissionen (medlem) 18.10.2019–
Utrikesutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Revisionsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Social- och hälsovårdsutskottet (medlem) 09.06.2015–
Uppdrag i riksdagsgruppen:
  • Sannfinländarnas riksdagsgrupp (2:a vice ordförande) 23.04.2019–
  • Sannfinländarnas riksdagsgrupp, arbetsutskottet (2:a vice ordförande) 23.04.2019–
Ledamotsassistent:
Heidi Mäntylä,
Telefon: 09 432 4060, 050 472 0031
E-post: heidi.mantyla(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster