Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Sinuhe Wallinheimo

Sinuhe Wallinheimo

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:

09 432 3193

E-post:

sinuhe.wallinheimo(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

magister i idrottsvetenskaper, företagscoach

Valkrets:

Mellersta Finlands valkrets 20.04.2011–

Riksdagsuppdrag:

Stora utskottet (medlem) 09.06.2015–
Kulturutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Framtidsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 09.06.2015–
Delegationen för Självständighetsjubileets barnstiftelse (medlem) 14.09.2021–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Samlingspartiets riksdagsgrupp, arbetsutskottet (medlem) 11.06.2019–