Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Mika Kari

Mika Kari

Nuvarande riksdagsledamot

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:

09 432 3066

E-post:

mika.kari(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

chef för arbetsverkstad, samhällspedagog (YH)

Valkrets:

Tavastlands valkrets 20.04.2011–

Riksdagsuppdrag:

Talmanskonferensen (medlem) 26.06.2019–
Förvaltningsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Försvarsutskottet (medlem) 30.06.2011–, (Vice ordförande) 05.05.2015–16.04.2019
Underrättelsetillsynsutskottet (Ordförande) 26.06.2019–
Finlands Banks revisorer (medlem) 08.10.2019–, (Ordförande) 05.12.2019–
Riksrätten (ersättare) 01.01.2020–31.12.2023
Finlands delegation i Natos parlamentariska församling (medlem) 21.05.2019–
Forum för internationella frågor (medlem) 26.06.2019–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Socialdemokratiska riksdagsgruppen, arbetsutskottet (medlem) 22.06.2011–

Ledamotsassistent:

Eemeli Peltonen,
Telefon: 09 432 4066, 050 436 0531
E-post: eemeli.peltonen(at)riksdagen.fi