Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Sofia Vikman

Sofia Vikman

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:

09 432 3194

E-post:

sofia.vikman(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

Tarmmerfors stad, nämnden för hälso- och funktionsfrämjande tjänster

Valkrets:

Birkalands valkrets 20.04.2011–

Riksdagsuppdrag:

Försvarsutskottet (ersättare) 23.10.2020–
Kulturutskottet (medlem) 23.10.2020–
Underrättelsetillsynsutskottet (medlem) 18.12.2020–
Styrelsen för Finlands grupp i Interparlamentariska unionen (medlem) 10.09.2019–

Ledamotsassistent:

Ville Virtanen,
Telefon: 09 432 4194
E-post: ville.virtanen(at)riksdagen.fi