Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Ville Vähämäki

Ville Vähämäki

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:

09 432 3195

E-post:

ville.vahamaki(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

diplomingenjör

Valkrets:

Uleåborgs valkrets 20.04.2011–

Riksdagsuppdrag:

Stora utskottet (ersättare) 23.09.2020–
Finansutskottet (medlem) 09.06.2015–, (Vice ordförande) 16.09.2016–16.04.2019
Förvaltnings- och säkerhetsdelegationen (Ordförande) 06.09.2019–
Skattedelegationen (medlem) 06.09.2019–
Jordbruksdelegationen (adjungerad medlem) 06.09.2019–
Kulturutskottet (ersättare) 21.10.2020–
Ekonomiutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Framtidsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Riksdagens bankfullmäktige (medlem) 09.06.2015–

Ledamotsassistent:

Ahti Moilanen,
Telefon: 09 432 4195
E-post: ahti.moilanen(at)riksdagen.fi