Pauli Kiuru

Pauli Kiuru

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:
09 432 3071
E-post:
pauli.kiuru(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
filosofie magister, Master of Business Administration
Valkrets:
Birkalands valkrets 20.04.2011–
Riksdagsuppdrag:
Revisionsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Lagutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Underrättelsetillsynsutskottet (medlem) 26.06.2019–
Riksdagsbibliotekets styrelse (Ordförande) 09.06.2015–
Ledamotsassistent:
Birgitta Myllymäki,
Telefon: 09 432 4192
E-post: birgitta.myllymaki(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster