Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Suna Kymäläinen

Suna Kymäläinen

Nuvarande riksdagsledamot

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:

09 432 3085

E-post:

suna.kymalainen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

barnhandledare

Valkrets:

Sydöstra Finlands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Talmanskonferensen (medlem) 18.06.2019–
Stora utskottet (medlem) 18.06.2019–
Kommunikationsutskottet (medlem) 09.06.2015–, (Ordförande) 18.06.2019–
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 09.06.2015–
Forum för internationella frågor (medlem) 18.06.2019–

Ledamotsassistent:

Anniina Tella,
Telefon: 050 529 0558
E-post: anniina.tella(at)riksdagen.fi