Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Antti Lindtman

Antti Lindtman

Nuvarande riksdagsledamot

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:

09 432 3089

E-post:

antti.lindtman(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

ungdomssekreterare, politices kandidat

Valkrets:

Nylands valkrets 20.04.2011–

Riksdagsuppdrag:

Kanslikommissionen (medlem) 19.06.2019–
Grundlagsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Utrikesutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Underrättelsetillsynsutskottet (ersättare) 26.06.2019–
Framtidsutskottet (medlem) 12.02.2014–, (Vice ordförande) 05.05.2015–08.06.2015
Riksdagens bankfullmäktige (medlem) 18.06.2019–, (Ordförande) 27.06.2019–
Förvaltningsrådet för Jubileumsfonden för Finlands självständighet (medlem) 20.02.2020–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Socialdemokratiska riksdagsgruppen (ordförande) 23.04.2015–
  • Socialdemokratiska riksdagsgruppen, arbetsutskottet (ordförande) 23.04.2015–

Ledamotsassistent:

Viljami Kammonen,
Telefon: 050 574 1251
E-post: viljami.kammonen(at)riksdagen.fi