Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Elina Valtonen

Elina Valtonen

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   04.07.2014–

Telefon:

09 432 3094

E-post:

elina.valtonen(at)riksdagen.fi

Ytterligare information:

04.07.2014 -
I stället för: Jyrki Katainen /saml

Yrke / titel:

diplomingenjör, ekonomie magister

Valkrets:

Nylands valkrets 04.07.2014–

Riksdagsuppdrag:

Utrikesutskottet (medlem) 29.09.2021–
Finlands delegation i Europarådet (ersättare) 18.06.2019–
Finlands delegation i Natos parlamentariska församling (Ordförande) 05.05.2022–

Ledamotsassistent:

Peppi Heinikainen,
Telefon: 09 432 4068, 050 570 7006
E-post: peppi.heinikainen(at)riksdagen.fi