Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Krista Mikkonen

Krista Mikkonen

Nuvarande riksdagsledamot

Gröna riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   22.04.2015–

E-post:

krista.mikkonen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

filosofie magister, biolog

Valkrets:

Savolax-Karelens valkrets 22.04.2015–

Regeringsmedlemskap:

  • miljö- och klimatminister (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019
  • miljö- och klimatminister (Marin) 10.12.2019–18.11.2021
  • inrikesminister (Marin) 19.11.2021–

Ledamotsassistent:

Riikka Karppinen,
Telefon:
E-post: riikka.karppinen(at)riksdagen.fi