Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Sari Multala

Sari Multala

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3101

E-post:

sari.multala(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

ekonomie magister

Valkrets:

Nylands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Finansutskottet (medlem) 14.09.2021–
Skattedelegationen (medlem) 17.09.2021–
Kultur- och vetenskapsdelegationen (medlem) 17.09.2021–
Kulturutskottet (ersättare) 14.09.2021–
Miljöutskottet (ersättare) 14.09.2021–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Samlingspartiets riksdagsgrupp, arbetsutskottet (medlem) 11.06.2019–