Jani Mäkelä

Jani Mäkelä

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:
09 432 3109
E-post:
jani.makela(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
systemexpert, tradenom
Valkrets:
Sydöstra Finlands valkrets 22.04.2015–
Riksdagsuppdrag:
Stora utskottet (medlem) 16.05.2017–, (Förste vice ordförande) 02.05.2019–
Stora utskottets arbetsdelegation (Förste vice ordförande) 10.05.2019–
Finansutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Kultur- och vetenskapsdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Trafikdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Kommunikationsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Uppdrag i riksdagsgruppen:
  • Sannfinländarnas riksdagsgrupp (1:a vice ordförande) 23.04.2019–
Ledamotsassistent:
Mikko Kokko,
Telefon: 09 432 4109
E-post: mikko.kokko(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster