Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Jari Ronkainen

Jari Ronkainen

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3141

E-post:

jari.ronkainen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

timmerman

Valkrets:

Tavastlands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Förvaltningsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Kommunikationsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Försvarsutskottet (medlem) 30.06.2017–, (Vice ordförande) 02.05.2019–
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 09.06.2015–

Ledamotsassistent:

Timo Karhunen,
Telefon: 09 432 4141
E-post: timo.karhunen(at)riksdagen.fi