Direkt till innehållet

Li Andersson

Li Andersson

Nuvarande riksdagsledamot

Vänsterförbundets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:
09 432 3007
E-post:
li.andersson(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
politices kandidat, partiordförande
Valkrets:
Egentliga Finlands valkrets 22.04.2015–
Regeringsmedlemskap:
  • undervisningsminister (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019
  • undervisningsminister (Marin) 10.12.2019–
Ledamotsassistent:
Johannes Hautaviita,
Telefon: 09 432 4007, 050 502 4268
E-post: johannes.hautaviita(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster