Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Mari-Leena Talvitie

Mari-Leena Talvitie

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3175

E-post:

mari-leena.talvitie(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

diplomingenjör i miljöteknik, Samlingspartiets partifullmäktige, vordf

Valkrets:

Uleåborgs valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Förvaltningsutskottet (medlem) 09.06.2015–, (Vice ordförande) 02.05.2019–
Framtidsutskottet (ersättare) 14.09.2021–
Miljöutskottet (medlem) 18.06.2019–
Finlands delegation i Arktiska parlamentarikerkonferensen (medlem) 10.06.2015–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Samlingspartiets riksdagsgrupp (3:e vice ordförande) 18.09.2020–

Ledamotsassistent:

Laura Pistemaa,
Telefon: 09 432 4175
E-post: laura.pistemaa(at)riksdagen.fi